Δημοσιεύθηκε στην Γερμανικά

Το σχολικό χωνί (Schultüte)

… Στην αρχή της χρονιάς ένα παραδοσιακό γερμανικό έθιμο αναβίωσε στο σχολείο μας, στην ώρα της γερμανικής γλώσσας.

Οι μαθητές της E΄ τάξης ζωντάνεψαν στον χώρο τού Σχολείου ένα παραδοσιακό γερμανικό σχολικό έθιμο. Το γερμανικό δημοτικό σχολείο (Grundschule) ανοίγει κάθε χρόνο τις πόρτες του στα «πρωτάκια» που συνοδεύονται από τους γονείς τους και κρατούν στα χέρια την περίφημη Schultüte. Πρόκειται για ένα χωνί από χαρτόνι, το οποίο οι γονείς, οι παππούδες ή και η νονά έχουν γεμίσει με γλυκίσματα και σχολικά είδη, ώστε η πρώτη μέρα στο σχολείο να έρθει πιο γλυκά και ανώδυνα.

Έτσι αρχές Οκτωβρίου 2012 οι μαθητές της Ε΄ τάξης, με αφορμή την πρώτη επαφή τους με τη γερμανική γλώσσα, κατασκεύασαν μαζί με την δασκάλα τους κ. Γκιτέρσου το σχολικό χωνί μέσα στην τάξη και φωτογραφήθηκαν όλοι μαζί.

Μ’ αυτόν τον τρόπο γνώρισαν  καλύτερα αυτό το γερμανικό σχολικό έθιμο που μετρά πάνω από 160 χρόνια.

Το έθιμο

Η κατασκευή του