Δημοσιεύθηκε στην Featured, Α΄ τάξη, Δραστηριότητες

Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου 2017- Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Τρικάλων

Αποτέλεσμα εικόνας για παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου 2017

Στις 2 Απριλίου 1805 γεννήθηκε σε μια μικρή πόλη της Δανίας ο  Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Η οικογένειά Σχετική εικόνατου ήταν φτωχή, με δυσκολία τα έβγαζαν πέρα. Ο πατέρας του όμως αγαπούσε πολύ τις ιστορίες και κάθε βράδυ, παρόλη την κούραση της ημέρας, καθόταν και διάβαζε στον μικρό Χανς Κρίστιαν ιστορίες από το «Χίλιες και μία νύχτες». Έτσι, ο μικρός Άντερσεν ξεχνούσε το άδειο του στομάχι και τις δυσκολίες της ζωής και ονειρευόταν χώρες μακρινές, χώρες μαγικές.

Ο Άντερσεν ήταν ένα παιδί διαφορετικό από τα άλλα, το παρατσούκλι του στο σχολείο ήταν «Άντερσεν, ο αλλόκοτος». Αγαπούσε πολύ τα βιβλία, στα διαλείμματα δεν έπαιζε με τα άλλα παιδιά, καθόταν σε μια γωνιά και έφτιαχνε ιστορίες, με κάστρα και βασιλιάδες, με ιππότες και βασιλοπούλες, με εκστρατείες και αναζητήσεις θησαυρών.  Το καταφύγιό του ήταν τα έργα του Σαίξπηρ κι ένα μικρό κουκλοθέατρο. Έφτιαχνε μόνος τους τις κούκλες, τις έντυνε και ανέβαζε τις δικές του παραστάσεις.

Τα χρόνια πέρασαν, ο Άντερσεν γνώρισε κι άλλες ταλαιπωρίες, πολλές πίκρες και πολλές απογοητεύσεις. Αφού δεν κατάφερε ποτέ να γίνει ο ηθοποιός που ονειρευόταν, άρχισε να ασχολείται με τη συγγραφή. Τα πρώτα του θεατρικά σημείωσαν επιτυχία στο θέατρο, αλλά τα μυθιστορήματά του δεν πήραν καλές κριτικές. Σε ένα ταξίδι του στο εξωτερικό, σε μια στιγμή εξαιρετικής έμπνευσης, σχεδόν τυχαία, ο Άντερσεν  ξεκίνησε να γράφει ένα παραμύθι.

Αποτέλεσμα εικόνας για παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου 2017

Τα πρωτάκια δεν μπορούσαν να μη τιμήσουν αυτόν τον μεγάλο παραμυθά! Έτσι τη Δευτέρα 3 Απριλίου 2017, επισκεφθήκαμε τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της πόλης μας. Αφού μας ξενάγησε η βιβλιοθηκονόμος του παιδικού τμήματος της βιβλιοθήκης, (την ευχαριστούμε πολύ, ήταν όλα τέλεια!) τα παιδιά διάλεξαν βιβλία και κάθισαν να τα ξεφυλλίσουν. Γέμισε ο χώρος με βιβλία και παιδιά που “ρουφούσαν” ότι έβλεπαν. Το ευχάριστο της ημέρας ήταν ότι πολλά από τα πρωτάκια είχαν επισκεφθεί και με τους γονείς τους τη βιβλιοθήκη και είχαν δανειστεί αρκετά βιβλία. Ελπίζουμε ότι και τα υπόλοιπα σύντομα θα γίνουν μέλη αυτής της μεγάλης “παρέας”, της παρέας των βιβλιοφάγων!
Άλλωστε αυτό είναι και το σύνθημα που γράψαμε στον σελιδοδείκτη που μοιράσαμε στα παιδιά
selidodeikths

Σύντομα θα τους χρειαστεί, γιατί ήρθε η ώρα που με πολύ μεγάλη ανυπομονησία περίμεναν! Αύριο θα πάρουν την κάρτα μέλους της δανειστικής βιβλιοθήκης του σχολείου μας και θα δανειστούν το πρώτο τους βιβλίο από τα πολλά (ευχόμαστε και ελπίζουμε) που θα έχουν την ευκαιρία να διαβάσουν σε όλη την πορεία τους στο δημοτικό σχολείο.

Δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψή μας

20170403_092202

20170403_100055 copy