Δημοσιεύθηκε στην Featured, Α΄ τάξη, Διάφορα

Παράσταση Καραγκιόζη!

Εικόνα4

Τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου παρακολουθήσαμε μια παράσταση Καραγκιόζη στο Δημοτικό Θέατρο Σκιών στα Τρίκαλα. Όλοι γνωρίζαμε αυτόν τον απερίγραπτο ήρωα του Θεάτρου Σκιών, όμως με αφορμή και τα μαθήματα της Γλώσσας της Α΄ τάξης, μας δόθηκε η ευκαιρία να μάθουμε περισσότερα πράγματα. Ο κ. Νίκος Τζίκας, ο καραγκιοζοπαίχτης, μας έλυσε όλες μας τις απορίες και μας χάρισε και ένα κομμάτι από το υλικό που κατασκευάζονται οι φιγούρες. Ήταν πραγματικά ένα υπέροχο μάθημα – εμπειρία και ελπίζουμε να μείνει αξέχαστο στους μικρούς μας μαθητές!

φωτο:http://www.trikalakids.gr

Το Δημοτικό Θέατρο Σκιών λειτουργεί στο πρώην στρατόπεδο Παπαστάθη (Οδός Βασίλη Τσιτσάνη 48), του Τμήματος Πολιτισμού και Αθλητισμού της Δ/νσης Παιδείας Πολιτισμού του Δήμου Τρικκαίων με εμψυχωτή τον Νίκο Τζίκα, πραγματοποιεί παραστάσεις Καραγκιόζη κάθε Πέμπτη και Παρασκευή, 5 το απόγευμα.