Δημοσιεύθηκε στην Featured, Ευέλικτη

Εκπαιδευτικές επισκέψεις των τμημάτων της Δ’ τάξης

20141125_102849

Την Τρίτη που μας πέρασε, οι μαθητές και οι δάσκαλοι της Τετάρτης τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Κέντρο Ιστορίας & πολιτισμού Κλιάφα στο κέντρο της πόλης μας. Εκεί η κ Μαρούλα Κλιάφα μας ξενάγησε μέσα από ένα πολύ όμορφο εκπαιδευτικό πρόγραμμα στα μνημεία της πόλης μας. Εκτός από τα αξιοθέατα και τα μνημεία, είχαμε την ευκαιρία να δούμε τα Τρίκαλα όπως ήταν παλιά. Μια πόλη ανθρώπινη, ολόφωτη και γεμάτη πολιτισμό.

Η επόμενη στάση μας ήταν στο Κουρσούμ τζαμί. Ξεναγηθήκαμε στο χώρο και στην έκθεση κεραμικών από τον υπεύθυνο υπάλληλο και έτσι είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά ένα από τα πιο γνωστά μνημεία της πόλης μας.

Το τελευταίο μέρος της επίσκεψής μας ήταν μια υπεραγορά τροφίμων. Στα πλαίσια του προγράμματός μας στην ευέλικτη ζώνη “Το γάλα. Μεγάλωσε και μεγαλώνει γενιές και γενιές” θελήσαμε να συγκεντρώσουμε τα είδη γαλάτων που κυκλοφορούν στα ράφια των καταστημάτων.

Δείτε εικονες από τις επισκέψεις μας