Το σχολικό έτος 2023 – 2024 το 22º Δημοτικό Σχολείο Αθήνας είναι ιδιαίτερα δημιουργικό για όλες τις τάξεις! Το μάθημα των Εικαστικών συνδέει διαθεματικά τα μαθήματα του διδάσκονται στο ωρολόγιο πρόγραμμα ενδεικτικά αναφέρουμε: Γλώσσα και Ξένες γλώσσες, Γεωγραφία, Ιστορία και διάχυση της Πολιτιστικής μας κληρονομιάς, Θρησκευτικά, Μελέτη Περιβάλλοντος Μαθηματικά και Γεωμετρία, Δεξιότητες και Αγωγή Υγείας, Φυσική Αγωγή και ΤΠΕ. Η συμπερίληψη και η συμμετοχή όλων των παιδιών στις δραστηριότητες των προγραμμάτων είναι ένα πολύ σημαντικό στοιχείο που καλύπτεται επιτυχώς.

Καλλιεργούμε την οικολογική συνείδηση των παιδιών και συμμετέχουμε σε Περιβαλλοντικές δράσεις.

Στο πλαίσιο της υλοποίησης των καινοτόμων εκπαιδευτικών προγραμμάτων, με τα παιδιά της ΣΤ’ τάξης, συνεργαστήκαμε στο μάθημα των Εικαστικών για την παρουσίαση Χριστουγεννιάτικου baazar με τις δημιουργίες των παιδιών από όλες τις τάξεις! Όμορφες χειροτεχνίες, κατασκευές με την δημιουργική αξιοποίηση υλικών προς ανακύκλωση και ζωγραφιές φιλοτεχνημένες με αγάπη, ημερολόγια, κάρτες και σελιδοδείκτες και είναι οι προτάσεις για δώρα φτιαγμένα από τα παιδιά!

Polish 20231219 233053127

Με την αφίσα μας, για το Χριστουγεννιάτικο baazar, απευθύνουμε πρόσκληση στους γονείς των παιδιών και παρουσιάζουμε το δημιουργικό Σχολείο μας!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας, από όλες τις τάξεις, εργάστηκαν ατομικά και σε ομάδες, γνώρισαν και χρησιμοποίησαν διαφορετικές τεχνικές και έδωσαν καινούργια μορφή σε υλικά που ήταν προς ανακύκλωση. Τα παιδιά έλαβαν νέες γνώσεις και καλλιεργήθηκε το αισθητικό τους κριτήριο. Αξιοποιήθηκαν ψηφιακά μέσα και έντυπο υλικό για την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των παιδιών και την καλλιέργεια κριτικής σκέψης.

IMG 20231219 073449 IMG 20231219 073136 IMG 20231219 072338 IMG 20231217 202409 IMG 20231207 122331 IMG 20231220 005205

Οι αίθουσες είναι στολισμένες με τις εικαστικές τους δημιουργίες και όλοι χαιρόμαστε τις θεματικές εκθέσεις, που είναι επίσης αναρτημένες στην αίθουσα εκδηλώσεων!

Συμμετέχουμε δημιουργικά και ενεργά:

• στα συνεργαζόμενα τοπικά δίκτυα των Διευθύνσεων Α/θμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, Γ΄ Αθήνας και Δυτικής Αττικής «Σχολεία για το κλίμα – Νησίδες ανθεκτικότητας και αλλαγής»
  • επίσης, στα Οικολογικά Σχολεία (eco Schools),
  • στις δραστηριότητες των Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας και Ιεράπετρας.
  • σημαντική ήταν η εικαστική συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών μας στην Διεθνή διάσκεψη για την κλιματική αλλαγή COP 28 που έλαβε χώρα στο Dubai!

Συνεργαζόμαστε με Σχολεία της Ισπανίας και της Ιταλίας μέσα από την Διεθνή Εκπαιδευτική κοινότητα eTwinning! Πρόγραμμα “Feel the Christmas spirit – eTwinning project”

IMG 20231219 235804

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την υπέροχη προσπάθεια!

Θεοδώρα Χανδρινού Εκπαιδευτικός – Εικαστικός