Το 4º Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου δημιουργεί για την δράση “Μίλα τώρα” και στηρίζει “Το χαμόγελο του παιδιού”!

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Θεοδώρα Χανδρινού

Μίλα τώρα… Ζήσε με αγάπη!

Το σχολικό έτος 2021-2022 στο 4º Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου, στο πλαίσιο της διδασκαλίας των Εικαστικών μαθημάτων δημιουργήσαμε ζωγραφιές, αφίσες, κατασκευές από χαρτί και διαφορετικά υλικά προς ανακύκλωση ώστε να αναπτύξουμε το θέμα της ενδοσχολικής βίας.

Εργάστηκαν ατομικά ή και σε μικρές ομάδες τα παιδιά από τις τάξεις Α’ έως και ΣΤ’.

* Μέσα από συζητήσεις και την παρουσίαση εκπαιδευτικού υλικού αναπτύξαμε το θέμα.

* Κάναμε κατασκευές με διαφορετικά υλικά προς ανακύκλωση όπως χαρτιά και χαρτόνια και πλαστικό, υφάσματα και μικρά διακοσμητικά.

Στείλαμε με επιτυχία το μήνυμά μας στην Ευρώπη μέσω διαδικτύου, χάρη στην συνεργασία μας με Σχολεία μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας eTwinning.

Μπορείτε να επισκεφθείτε, για να ενημερωθείτε για την εκστρατεία ενάντια στην ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό – bullying, τον ιστότοπο milatora.gr Οι δράσεις θα παρουσιαστούν και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης του Οργανισμού.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!!
Θ.Χ.

IMG 20220302 130532 IMG 20220301 094222