«Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ»

20 Δημοτικό Σχολείο Ιλίου

Αθήνα – Σχολικό έτος 2015-2016

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που υλοποιείται
από τους μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Δ1 και Δ2 του Σχολείου μας, στο μάθημα των Εικαστικών με υπεύθυνη Εκπαιδευτικό την Εικαστικό Θεοδώρα Χανδρινού, που είχε την ιδέα και την επιμέλεια της υλοποίησης των δράσεων του έργου.

Παιδαγωγική διαδικασία
Διαστάσεις – όψεις του θέματος που θα προσεγγίσουμε:
• Η σημασία της επαφής του ανθρώπου με το περιβάλλον.
• Η αξία της συμμετοχής και της ευαισθητοποίησης του κάθε ανθρώπου απέναντι στα περιβαλλοντικά θέματα.
• Τρόποι προστασίας και βελτίωσης προβλημάτων μέσω της Ανακύκλωσης.
• Ανάδειξη των θετικών επιπτώσεων στη ζωή του ανθρώπου και της σχέσης που διαμορφώνουν την υγιή συνύπαρξή του στο σύγχρονο περιβάλλον.
• Η αξία της Αισθητικής καλλιέργειας μέσω της Εικαστικής Αγωγής και η διασύνδεση με τη διάπλαση της περιβαλλοντικής συνείδησης.

Παιδαγωγικοί στόχοι
Συνοπτικά οι σημαντικότεροι είναι:
• Περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση.
• Να κατανοήσουν οι μαθητές τη σχέση αλληλεπίδρασης του ανθρώπου και των ενεργειών του αναφορικά με το περιβάλλον.
• Η αξιοποίηση της Εικαστικής Αγωγής στην Αισθητική διάπλαση της προσωπικότητας των μαθητών μέσα από τη χρήση διαφορετικών υλικών.
• Η ανάπτυξη της φαντασίας και της δημιουργικότητας καθώς και η ελευθερία της έκφρασης.
• Η ανάπτυξη δεξιοτήτων προσωπικών και κοινωνικών, μέσα από τη συνεργασία και την επικοινωνία, με στόχο τη δημιουργία συνείδησης «ενεργών πολιτών».

Μεθοδολογία υλοποίησης – Συνεργασίες με άλλους φορείς

• Ομαδοσυνεργατική, βιωματική πρακτική.
• Καταιγισμός ιδεών.
• Έρευνα και διάλογος μαθητών.
• Μέθοδος project.
• Αξιοποίηση της τεχνολογίας στην εκπαίδευση, χρήση προγραμμάτων ηλ. Υπολογιστή.
• Ψυχοκινητικές δραστηριότητες – συνεργασία τεχνών (Μουσικής, Εικαστικών, Θεατρικής Αγωγής).
• Συνεργασία με την Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Αγωγής Γ’ Διεύθυνσης Αθήνας.
• Επικοινωνία και ανταλλαγή υλικού με Σχολεία της Ισπανίας – Μαδρίτης.

Πεδία σύνδεσης με τα προγράμματα σπουδών των αντίστοιχων γνωστικών αντικειμένων
Σύνδεση με τη Μελέτη Περιβάλλοντος, τη Γλώσσα, τη Μουσική, τη Θεατρική Αγωγή.

Αναμενόμενα  αποτελέσματα

• Δημιουργία αρχείου που θα παραμείνει στο Σχολείο, σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή.
• Παρουσίαση αποτελεσμάτων στη σχολική κοινότητα .
• Αναρτήσεις στο διαδίκτυο, ορατές στο κοινό.
• Έκθεση στο χώρο του Σχολείου και διάχυση αποτελεσμάτων στην εκπαιδευτική κοινότητα καθώς και συνεργασίες με άλλα Σχολεία της Αθήνας.

Η Ανακύκλωση συναντά τηνΤέχνη

Δείτε επίσης τη συνεργασία μας στο πρόγραμμα eTwinning:

“Recycling through Art”

Το Ελληνικό καινοτόμο έργο μας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης έγινε η βάση για το  eTwinning έργο.

Είαμε μία εξαιρετική συνεργασία με 2 Σχολεία της Ελλάδας, 2 από την Ισπανία κι 1 από την Ιταλία.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συνεργάστηκαν!!!