Το Σχολικό έτος 2021 – 2022 στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου,  εργάστηκαν δημιουργικά οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας, στο πλαίσιο της διδασκαλίας των Εικαστικών μαθημάτων με υπεύθυνη Εκπαιδευτικό την Εικαστικό Θεοδώρα Χανδρινού. Μεταξύ πολλών δραστηριοτήτων κάναμε αφιερώματα σε παγκόσμιες ημέρες. Συνεργαστήκαμε με Σχολεία από την Ελλάδα και επιτύχαμε την συνεργασία με Σχολεία από πολλές άλλες χώρες, μέσα από τα Εκπαιδευτικά προγράμματα eTwinning, που αναλάβαμε και υλοποιούμε.

Οι δραστηριότητες των εκπαιδευτικών μας προγραμμάτων αποτελούν μικρά project. Συμμετέχουν όλα τα παιδιά ενώ η εργασία γίνεται μέσα στην τάξη με βιωματική διδακτική μεθοδολογία. Την μελέτη και το αποτέλεσμα παρουσιάζουν τα παιδιά στους συμμαθητές τους.

Στάδια υλοποίησης
Αρχικά το κάθε θέμα προσεγγίζεται μέσα από παρουσιάσεις, συζητήσεις, την χρήση ψηφιακών μέσων και εκπαιδευτικού υλικού.
Τα παιδιά χωρίζονται σε ομάδες εργασίας και αναπτύσσουν τις ενότητες με διαφορετική προσέγγιση, χρησιμοποιούν διαφορετικά υλικά και εικαστικές τεχνικές. Αποφασίζουν με δημοκρατικό διάλογο τον τρόπο που θα παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της προσπάθειάς τους.
Μέσα στην τάξη οι ομάδες εργασίας παρουσιάζουν σε όλους τις δραστηριότητες που ολοκληρώθηκαν και γίνεται συζήτηση ανατροφοδότησης.
Σημαντικές δραστηριότητες
* Ενδεικτικά αναφέρονται οι ομαδικές εργασίες μας σε μεγάλο μέγεθος, που έκαναν τα παιδιά,  διασκέδασαν και έμαθαν να συνεργάζονται.
* Η συμμετοχή μας σε μαθητικούς διαγωνισμούς και η οργάνωση εικαστικών εκθέσεων.
* Δημιουργήσαμε έργα από ανακυκλώσιμα υλικά – βαρκούλες με την τεχνική της χαρτοδιπλωτικής – origami και μικρά γλυπτά – βαρκούλες από γύψο, τις οποίες προσφέραμε στο Καλοκαίρι bazzar του Συλλόγου Γονέων του Σχολείου μας, που έλαβε χώρα στις 10 Ιουνίου 2022.
Αντίκτυπος και διάχυση
 Η δραστηριότητα αποτελεί μέρος του προγράμματος
Έγινε διάχυση μέσω της παρουσίασης εικαστικών εκθέσεων στο σχολικό χώρο. Παρουσίαση και διάχυση προς αλληλεπίδραση μεταξύ των παιδιών από τις άλλες χώρες, έγινε μέσα από τις εκπαιδευτικές ψηφιακές πλατφόρμες του eTwinning και του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, όπου ως υπεύθυνη Εκπαιδευτικός έχω την επιμέλεια.
Η δραστηριότητα που υλοποιήθηκε παρουσιάστηκε στα εκπαιδευτικά προγράμματα eTwinning “Ocean and Antarctica” (Ωκεανός και Ανταρκτική), “Our school routine”.
Βραβεία
Συμμετείχαμε με επιτυχία στον Πανελλήνιο μαθητικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής, που διοργάνωσε η Ένωση Ελλήνων Ολυμπιονικών, μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος ΠΟΛΕΙΣ ΑΚΤΕΣ & ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΕΣ.
Η κυρία Σοφία Παπαδοπούλου
εκ μέρους του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών έκανε την βράβευση των νικητών, από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας που συμμετείχαν και διακρίθηκαν.
Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!
Maritime Day in the 4th Primary School of Zografou, Greece.
Supervisor: Theodora Chandrinou – Art Teacher
On the 11th of May 2022 the pupils had the opportunity to participate in activities celebrating Maritime Day in the school. The activities that were part of the eTwinning project “Ocean and Antarctica” were realized during the Fine Arts subject lessons and motivated all the pupils. We used digital presentations and video about maritime activities in other countries and interacted with Schools from other countries.
The pupils worked in groups and as individuals.
We created paper origami boats and used different recyclable material in order to make our 3D installations.
We collaborated with mrs Sofia Papadopoulou, our Greek successful sailor, Bronze Olympic Medalist – Sailing – Beijing 2008, who visited our School. Mrs Papadopoulou made on-site presentations about sailing and taught our pupils the values of the Olympic games and fair play.
 The pupils learned new things and were impressed!
In the framework of the project
organized by the Association of Hellenic Olympic Winners
The children were excited and inspired by the Olympic games and values. They made their paintings for the competition in the classroom, under the supervision of the Art Teacher Theodora Chandrinou. With the Art creations we achieved a cross-curricular didactical approach. Art and Culture joined Health Education and Environmental issues.
We are all proud for the successful participation of the pupils, as we achieved 7 awards in different categories!
mrs Sofia Papadopoulou personally awarded our pupils, who won on the students’ painting competition!
Congratulations to all the participants!! Theodora Chandrinou
More about  mrs Sophia Papadopoulou
(BSc, MSc), Bronze Olympic Medalist – Sailing – Beijing 2008.
Member of World Sailing – Sub Committees Regional Games & Youth Events 2021-2024
General Secretary – Para Sailing Committee of Hellenic Sailing Federation
Coordinator of the educational sports programs of the Ministry of Education and member of the committe of the World Sailing Federation. Special secretary of the Association of Olympic Winners with a degree in sports events organization. A Ph.D. candidate in organization and administration of sports events of the University of Peloponnese.
Furthermore, she’s socially active, and voluntarily is promoting sports, health, culture, environmental awareness and education.

Theodora Chandrinou 4thprimary school f Zografou Greece 2

Από την βράβευση των παιδιών του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ζωγράφου – αριστερά η Ολυμπιονίκης κ. Σοφία Παπαδοπούλου και δεξιά η Εικαστικός κ. Θεοδώρα Χανδρινού

IMG 20220610 101344

Ομαδική εργασία σε μεγάλο μέγεθος – 3 μέτρα, που αποτέλεσε το σκηνικό για το θεατρικό έργο που παρουσίασε η Γ’ τάξη!

IMG 20220606 104500IMG 20220609 085329IMG 20220531 220421IMG 20220523 130011Maritime Day 2022 Greece Theodora Chandrinou.4

Polish 20220213 192151609

Στο πλαίσιο της αλληλεπίδρασης μεταξύ Σχολείων τα παιδία αντάλλαξαν ευχές και τις δημιουργίες τους με το 19ο Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου.