Η Βιώσιμη ανάπτυξη μέσα από την διδασκαλία των Εικαστικών μαθημάτων, το σχολικό έτος 2021-2022.
 Στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου, τα παιδιά διδάχθηκαν στην τάξη σχετικά με τον 7ο στόχο που αφορά την ενέργεια.
Οι ομαδικές και ατομικές εργασίες που υλοποιήθηκαν στην τάξη αποτελούν δραστηριότητες που ολοκληρώθηκαν στο πλαίσιο του Περιβαλλοντικού – Πολιτιστικού μας προγράμματος και των προγραμμάτων eTwinning,  με
υπεύθυνη Εκπαιδευτικό την Θεοδώρα Χανδρινού.
Στάδια υλοποίησης – δραστηριότητες
* Τα παιδιά ενημερώθηκαν σχετικά με το θέμα και αξιοποιήθηκε το εκπαιδευτικό υλικό της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, μέσω των υπευθύνων για τα Περιβαλλοντικά προγράμματα της Α’ Αθήνας, Γ’ Αθήνας και Δυτικής Αττικής.
* Παρακολουθήσαμε βίντεο και έγινε συζήτηση μέσα στην τάξη.
* Συμμετείχαμε στην καμπάνια για την εξοικονόμηση της ενέργειας  της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Πρωτοβάθμιας Διεύθυνσης, με τίτλο: «Το σχολείο μας ζωντανεύει και εξοικονομεί ενέργεια».
* Έγινε σύνδεση των περιβαλλοντικών θεμάτων που σχετίζονται με τη ύλη που διδάσκεται στην κάθε τάξη.
* Με την χρήση διαφορετικών εικαστικών τεχνικών, οι μαθητές και οι μαθήτριες δημιούργησαν ατομικές και ομαδικές εργασίες.
* “Τα ρομπότ της Ανακύκλωσης”, δημιουργήθηκαν από ανακυκλώσιμα υλικά και εκτέθηκαν στο Σχολείο και  ευαισθητοποίησαν τα παιδιά σχετικά με τα θέματα της βιώσιμης ανάπτυξης. Είναι σημαντικό να αναφέρουμε πως ορισμένα από τα ρομπότ έγιναν με την συνεργασία γονέων ή κηδεμόνων, συμβάλλοντας στην εκπαιδευτική διαδικασία!
* Δημιουργήσαμε, από άδεια κούτα από χαρτόνι, ένα κύβο αφιερωμένο στην ενέργεια. Κάθε πλευρά που τα παιδιά φιλοτέχνησαν έστελνε κι ένα μήνυμα!
* Το έργο εκτέθηκε στο Σχολείο μας και είναι ορατό ώστε να μας υπενθυμίζει τις υποχρεώσεις και τις δυνατότητές μας.
* Δημιουργήσαμε αφίσες και στείλαμε περιβαλλοντικά μηνύματα.
* Έγινε διάχυση της προσπάθειάς μας και μέσα από την συνεργασία μας με το Περιβαλλοντικό Δίκτυο “Φύση χωρίς σκουπίδια”
* Λάβαμε μέρος στην δράση αφιερωμένη στην “Ώρα της Γης”. Παρακολουθήσαμε το βίντεο της WWF και η συμμετοχή μας στα εκπαιδευτικά προγράμματα eTwinning βοήθησαν τα παιδιά να γνωρίσουν διαφορετικούς τρόπους δράσης, διαχείρισης της ενέργειας και να κάνουν σύνδεση των μηνυμάτων με τους υπόλοιπους στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης.
* Διάχυση των δραστηριοτήτων έγινε στα εκπαιδευτικά προγράμματα:
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!!
InCollage 20220327 230319990 IMG 20220323 133745
InCollage 20220318 235512283 1
IMG 20220322 092029 1
IMG 20220331 134225IMG 20220331 134004
IMG 20220316 092743bloggif 622e163edfddc 1
Αγγίζοντας την κινούμενη εικόνα μπορείτε να δείτε περισσότερα!
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!!