Καλώς ορίσατε στο 1 δημοτικό Σχολείο Αγίας Βαρβάρας, Αττικής!

Στο μάθημα των Εικαστικών το Σχολικό έτος 2018-2019 υλοποίησα με τους μαθητές μου καινοτόμα Εκπαιδευτικά προγράμματα και eTwinning, σε συνεργασία με άλλα Σχολεία.

eTwinning project

“Εικαστικές και μουσικές ανασυνθέσεις πάνω στο έργο της Έλλης Μουρέλλου Ορφανού”

Σχετικά με το έργο

Στο συγκεκριμένο έργο οι μαθητές και οι μαθήτριες θα εργαστούν και θα συνεργαστούν με ψηφιακούς και παραδοσιακούς τρόπους, με αφετηρία έργα της ζωγράφου Έλλης Μουρέλλου Ορφανού. Θα δημιουργηθούν αναλογικά και ψηφιακά έργα τα οποία θα τεκμηριωθούν σε βίντεο. Ως μουσική επένδυση θα χρησιμοποιηθούν ήχοι που θα παραχθούν από τους μαθητές και τις μαθήτριες με βάση τα συγκεκριμένα έργα.

Δραστηριότητες συνεργασίας – ενδεικτικές

Μετάβαση στο padlet.com

Καινοτόμο πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

“ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ-ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ – ENVIRONMENTAL ART TRAVELS”

Α. Κύριο θέμα-Υποθέματα

. Το περιβάλλον σε σχέση με τον εξωτερικό και εσωτερικό κόσμο του ανθρώπου.

. Η τέχνη γίνεται όχημα και τα έργα των μεγάλων δημιουργών εμπνέουν τους μαθητές.

. Οι μαθητές επικοινωνούν με άλλα σχολεία, συμμετέχουν σε δράσεις, αναπτύσσουν περιβαλλοντική   συνείδηση.

. Ανακυκλώνουν και δημιουργούν γέφυρες διάχυσης μηνυμάτων ως ενεργοί πολίτες.

Β. Παιδαγωγικοί σκοποί και στόχοι.

. Καλλιέργεια δεξιοτήτων, προσωπικών, κοινωνικών-διαπροσωπικών και μέσω της τέχνης ανάδειξη  ταλέντων και αρετών.

. Καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης.

. Αειφορία και δημιουργικότητα-η ζωή μας σε αλληλεπίδραση με το εξωτερικό μας περιβάλλον.

. Η καλλιέργεια της αγάπης για την φύση επηρεάζει θετικά τη νοοτροπία της ζωής.

. Ανάπτυξη δεξιοτήτων: αισθητικής αγωγής, επικοινωνίας, συνεργασίας μέσω της ένταξης στο Δίκτυο  “Φύση χωρίς σκουπίδια”.

. Βιωματική μάθηση συναισθηματική αγωγή.

. Τρόποι διάχυσης αποτελεσμάτων.

Γ. Μεθοδολογία και χρονοδιάγραμμα υλοποίησης του προγράμματος.

. Χρήση εκπαιδευτικού υλικού Δικτύου ‘’Φύση χωρίς σκουπίδια’’, ΚΠΕ Ελευσίνας, σεμιναρίων Πρωτοβάθμιας Διεύθυνσης.

. Γνωριμία με διαφορετικές τεχνικές των εικαστικών τεχνών: ζωγραφικής, χαρακτικής, γλυπτικής, μεικτές τεχνικές.

. Μέθοδος Kolb βιωματικής μάθησης.

. Μετασχηματίζουσα γνώση μέσω της τέχνης.

. Land Art και χρήση της τεχνολογίας-ψηφιακά εργαλεία web 2.0.

. Συμμετοχή σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα και εκδηλώσεις eTwinning – συνεργασία μεταξύ Σχολείων και Εκπαιδευτικών.

Δ.Διάρκεια.   5 μήνες

Ε. Επισκέψεις-συνεργασίες με άλλους φορείς.

. Επίσκεψη στο ΚΠΕ Ελευσίνας.

. Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης.

. Επίσκεψη σε χώρους πολιτισμού και τέχνης-μουσεία.

. Συνεργασία με σχολεία της Ισπανίας San José και Divina Pastora.

. Με σχολεία της Ελλάδας-20ο Δημοτικό σχολείο Αιγάλεω.

. Συνεργασία μέσω eΤwinning με το 4ο Λύκειο Τρίπολης και Εκπαιδευτικούς από το εξωτερικό.

. Εγγραφή και δράσεις στο Δίκτυο ‘’Φύση χωρίς σκουπίδια’’

. Συνεργασία με την Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης – παρουσίαση προγραμμάτων στο Σχολείο μας

. Συνεργασία με την “Μεσόγειο SOS” και παρουσίαση εκπαιδευτικού προγράμματος στο χώρο του Σχολείου μας.

ΧΡΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ

Υλικό Σεμιναρίων σε συνεργασία με την υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμια Γ΄Αθήνας κ. Ελένη Νιάρχου και Πολιτιστικών Θεμάτων κ. Μαρία Μαγαλιού, υλικό της Οικολογικής Εταιρείας Ανακύκλωσης, του ΚΠΕ Ελευσίνας, του φορέα “Μεσόγειος SOS” κ.α.

ΣΤ. Πιθανά πεδία σύνδεσης με τα γνωστικά αντικείμενα των αναλυτικών προγραμμάτων σπουδών.

. Εικαστικά, Μουσική, Θεατρική Αγωγή, Γλώσσα, Λογοτεχνία, Γεωγραφία, Μελέτη Περιβάλλοντος, Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές, Αγγλικά.

Ζ. Τρόποι διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος.

*Ψηφιακές παρουσιάσεις-αναρτήσεις στο blog που διαθέτω στον ιστότοπο του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου και διάχυση χάρη στη χρήση διαφορετικών ψηφιακών εργαλείων web 2.0.

*Χρήση της πλατφόρμας eTwinning.

*Εκθέσεις Εικαστικών έργων των μαθητών- ανοιχτές για το κοινό.

*Αισθητικές εικαστικές παρεμβάσεις τους τοίχους του Σχολείου

*Καινοτόμος συνεργασία με το Σύλλογο γονέων στο φιλανθρωπικό Πασχαλινό παζάρι που διοργάνωσε

*Συμμετοχή στο Δίκτυο Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με δράσης, δημιουργία ψηφιακού παζλ και  συμμετοχή σε μαθητικό διαγωνισμό

*Ανταλλαγή εκπαιδευτικού υλικού μεταξύ σχολείων.

ΚΥΡΙΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

* Αισθητικές εικαστικές παρεμβάσεις στους τοίχους του Σχολείου * Land Art, *Τέχνη και Τεχνολογία * Αφίσες Περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης * Συμμετοχή στο φιλανθρωπικό Πασχαλινό παζάρι * πρόγραμμα συνεργασίας eTwinning * ανταλλαγή υλικού με Σχολεία της Ισπανίας και άλλες χώρες.