46 Δ. Σχ. Αθηνών – “Το δέντρο της ζωής”

Στο 46 Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, κατά το σχολικό έτος 2010-2011,
στα πλαίσια μιας ολοκληρωμένης διδακτικής προσέγγισης,
εργαστήκαμε πάνω σε  Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  με τίτλο: “Το δέντρο της ζωής”.
Οι μαθητές και μαθήτριες του Ε2 εργάστηκαν με μεράκι και κέφι μαζί με την επικεφαλής του προγράμματος την Εικαστικό τους κ. Θεοδώρα Χανδρινού.

Picture1

Η αφίσα μας με τίτλο: “Το δάσος κινδυνεύει” υλοποιήθηκε στο μάθημα των Εικαστικών. Αποτέλεσε μέρος ενός μεγάλου αφιερώματος στο θέμα με: συζητήσεις , γραπτές εργασίες- συγκέντρωσης πληροφοριών (μέθοδος project), προβολή εκπαιδευτικού υλικού, εικαστικές δημιουργίες με διάφορα υλικά (ζωγραφική με λαδοπαστέλ, τέμπερες, μαρκαδόρους και ξυλομπογιές, μικτές τεχνικές, υλικά προς ανκύκλωση, χαρακτική σε λινόλεουμ,  ζωγραφική στον τοίχο του Σχολείου, κολάζ, γλυπτική με χαρτί). Επίσης τα έργα παρουσιάστηκαν στους μαθητές των άλλων τάξεων και στη Σχολική κοινότητα μέσω διαδικτύου, σε εκθέσεις κι αφιερώματα πάνω σε περιβαλλοντικά  θέματα,  ώστε να υπάρξει  διάχυση, ενημέρωση και ευαισθητοποίηση.