Θεοδώρα Χανδρινού Εκπαιδευτικός, Ζωγράφος – Χαράκτρια

Τον Νοέμβριο υλοποιήσαμε με τους μαθητές και μαθήτριες μια ενδιαφέρουσα δραστηριότητα, στο πλαίσιο της υλοποίησης των εκπαιδευτικών μας  προγραμμάτων, μέσα από την διδασκαλία των Εικαστικών μαθημάτων.

Τα παιδιά από το 41º Δημοτικό Σχολείο Αθήνας «Νικόλαος Γύζης» και το 35º Δημοτικό Σχολείο Αθήνας, από τις τάξεις Ε’ και ΣΤ’, συνεργάστηκαν εξ’ αποστάσεως, με την χρήση ψηφιακών εργαλείων web 2.0.

Παιδαγωγικοί στόχοι

* Η διαθεματική προσέγγιση και η καλλιέργεια δεξιοτήτων ζωής.

* Η αξιοποίηση της τεχνολογίας στην διδασκαλία των Εικαστικών μαθημάτων.

* Η εξάσκηση στην ξένη γλώσσα – Αγγλικά.

* Η διερεύνηση περιβαλλοντικών όρων.

* Η καλλιέργεια πνεύματος συνεργασίας και επικοινωνίας.

* Ο δημιουργικός διάλογος μεταξύ των Σχολείων.

Αποτελέσματα διάχυσης

Παρουσιάσαμε την δραστηριότητα στις τάξεις, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος των οικολογικών Σχολείων.

Η εργασία μας ένωσε τα Ελληνικά Σχολεία με τα Σχολεία από την Ισπανία San José και Divina Pastora de Madrid.

Δημιουργήσαμε εικόνες και ζωγραφιές με τις λέξεις και έγινε συζήτηση και ανάπτυξη των θεμάτων, αναφορικά με την αειφόρο ανάπτυξη.

Τα παιδιά προβληματίστηκαν και ήταν σημαντικό πως προέκυψαν ερωτήσεις που οδήγησαν σε γόνιμο διάλογο.

Έγινε διερεύνηση της σχέσης του ανθρώπινου παράγοντα  με το περιβάλλον του. Συνδέσαμε το θέμα της κλιματικής αλλαγής και αναζητήσαμε βιώσιμες λύσεις, με στόχο την αειφόρο ανάπτυξη στον πλανήτη μας.

Συμπέρασμα δραστηριότητας

Τα παιδιά έδειξαν ενδιαφέρον, καθώς είχαν την δυνατότητα να συνεργαστούμε με άλλα Σχολεία.  Συμμετείχαν ενεργά, μέσα από τις συζητήσεις στην τάξη.

Η διαδικασία εκτυλίχθηκε σε κλίμα χαράς. Στα παιδιά άρεσε ιδαίτερα η σύνδεση που έγινε με τα διαφορετικά γνωστικά αντικείμενα.

Στο τέλος, αισθάνθηκαν όλα τα παιδιά, πως μπορούμε να ενωθούμε πολλοί άνθρωποι σε ένα κοινό στόχο. Αισιοδοξία και ελπίδα, ήταν τα μηνύματα που κρατήσαμε από την προσπάθεια που έγινε.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!

IMG 20221109 215051