«Η ΧΑΡΑΚΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποιήθηκε στο 20 Δημ. Σχ. Ιλίου, Αττικής

το σχολικό έτος 2015 – 2016 .

Η Χαρακτική στο δημοτικό Σχολείο. 20 δημ. Σχολείο Ιλίου.

Η Χαρακτική στο δημοτικό Σχολείο. 20ο δημοτικό Σχολείο Ιλίου.

Η ενεργή συμμετοχή της  τάξης ΣΤ’1,  αποτελούμενη από 22 μαθητές και μαθήτριες, έδωσε εξαιρετικά αποτελέσματα.

Παιδαγωγική διαδικασία

Τα υποθέματα:

• Οι Εικαστικές Τέχνες – ταξίδι στην Ιστορία της τέχνης.
  • Γνωριμία με την Χαρακτική Τέχνη μέσα από τις τεχνικές της.
  • Αξιοποίησή της στην ανάπτυξη και διαμόρφωση της προσωπικότητας των παιδιών.
  • Η συναισθηματική νοημοσύνη, συναισθηματική αγωγή και η σπουδαιότητα της Χαρακτικής ως παιδαγωγικό εργαλείο.
  • Συνδυασμός με άλλα γνωστικά αντικείμενα (Ηλ. Υπολογιστές, Μουσική, Γλώσσα).

Παιδαγωγικοί στόχοι

• Η αισθητική καλλιέργεια και εμπλουτισμός του πλαστικού λεξιλογίου των μαθητών.
  • Να αξιοποιηθεί η τέχνη της Χαρακτικής στην ανάπτυξη δεξιοτήτων: κοινωνικών, προσωπικών και της συναισθηματική νοημοσύνης των παιδιών.
  • Οι μαθητές να αγαπήσουν τις Τέχνες.
  • Η ενίσχυση των μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες μέσω της ανάπτυξης της αυτοπεποίθησής τους.
  • Να καλλιεργηθεί πνεύμα συνεργασίας και δημιουργικότητας.
  • Η καλή επικοινωνία ατόμων και ομάδων.
  • Η εφαρμογή Συναισθηματικής Αγωγής με όχημα τη χαρακτική.
  • Η δόμηση συγκροτημένων προσωπικοτήτων.

Μεθοδολογία υλοποίησης – Συνεργασίες με άλλους φορείς

• Ομαδοσυνεργατική, βιωματική- εμπειρική προσέγγιση.
  • Ενθάρρυνση πρωτοβουλίας και πρωτοτυπίας.
  • Έρευνα και διάλογος μαθητών  με τη μέθοδο
  • Δημιουργία δεσμών συνεργασίας και καλής επικοινωνίας με βάση τη συμμετοχή κι όχημα την ελεύθερη  δημιουργική έκφραση.
  • Χρήση εκπαιδευτικού υλικού και παρουσίαση πρωτότυπων χαρακτικών.
  • Επισκέψεις σε Μουσεία.
  • Αξιοποίηση της τεχνολογίας στην εκπαίδευση, χρήση προγραμμάτων ηλ. Υπολογιστή.
  • Δημιουργία αρχείου σε ψηφιακή μορφή και αναρτήσεις στο διαδίκτυο.
  • Ανταλλαγή υλικού που θα παράγουν οι μαθητές με έργα συμμαθητών τους από Σχολεία της Αθήνας Ισπανίας.
  • Συνεργασία με την Υπεύθυνη Πολιτισμικών θεμάτων  Γ’ Διεύθυνσης Αθήνας).
  • Συνεργασία με το Ιστορικό Αρχείο της Εθνικής Τράπεζας, τμήμα Εκπαιδευτικών προγραμμάτων.
  • Έκθεση – παρουσίαση – διάχυση αποτελεσμάτων στο χώρο του Σχολείου κι εκτός αυτού.

Πεδία σύνδεσης με τα προγράμματα σπουδών των αντίστοιχων γνωστικών αντικειμένων

Σύνδεση με την  Γλώσσα, τη Μελέτη Περιβάλλοντος, την Μουσική, τη Θεατρική Αγωγή, το μάθημα των  ηλ. Υπολογιστών. Διεξάγουμε συζητήσεις και συγγράφουμε μικρές ιστορίες .

Καταγράφεται συνοπτικά η χρονική εξέλιξη του προγράμματος κατά τη σχολική χρονιά (20 – 25 δίωρα)

(Η χρονική εξέλιξη του προγράμματος (διερεύνηση θέματος, επεξεργασία, υλοποίηση δράσεων, επισκέψεων, παρουσίαση κ.λ.π.):

1ος μήνας:

• Διερεύνηση θέματος – ενημέρωση μαθητών.
  • Γνωριμία με την Χαρακτική.
  • Ενεργοποίηση και συλλογή πληροφοριών και δημιουργία αρχείου σε ψηφιακή μορφή –
  • Παρουσίαση πρωτότυπων έργων Χαρακτικής , γραμματόσημα και χαρτονομίσματα.

2ος μήνας:

• Επίσκεψη σε Μουσείο σε φυσικό χώρο και μέσω διαδικτύου σε αίθουσες Τέχνης – εικονικής ξενάγησης.
  • Βιωματικές δραστηριότητες και συνεργασίες.
  • Χάραξη σε λινόλεουμ, μελάνωμα, τύπωμα, παραγωγή αντιτύπων.

3ος μήνας:

• Χάραξη σε ξύλο, συνδυασμός τεχνικών.
  • Ζωγραφική και Χαρακτική.
  • Έκθεση με τα έργα των μαθητών στο χώρο του Σχολείου.
  • Επίσκεψη σε εκθεσιακό χώρο.
  • Αξιολόγηση και ενίσχυση δραστηριοτήτων.

4ος μήνας:

• Δημιουργία  Χαρακτικών έργων  και έκθεσης  στο χώρο του Σχολείου.
  • Δημιουργία αρχείου σε ηλεκτρονική μορφή.
  • Αναρτήσεις στο διαδίκτυο.
  • Συνεργασίες με άλλα Σχολεία της Αθήνας ( 14 Δ. Σχ. Ιλίου και 5 Δ. Σχ. Δάφνης) και με Σχολεία της Ισπανίας – Μαδρίτης (San Jose και Divina Pastora).
  • Ανατροφοδότηση και διάχυση αποτελεσμάτων στην εκπαιδευτική κοινότητα προβολή του συνόλου της μαθητικής δημιουργίας σε χώρους εκτός Σχολείου με επισκέψεις του κοινού .

Αριθμός  επισκέψεων: 3

Υπεύθυνη σχεδιασμού και επιμέλειας του προγράμματος: Θεοδώρα Χανδρινού,  Ζωγράφος- Χαράκτρια, Εκπαιδευτικός.

Το πρόγραμμα αυτό και οι δραστηριότητές του αποτέλεσαν τη βάση για το  Ευρωπαϊκό μας πρόγραμμα.

Εντάχθηκαν στο eTwinning project : The Art of Printmaking as a Pedagogical tool”  και σε συνεργασία με την φίλη και  εκλεκτή συνάδελφο Esperanza Caro  εμπλουτίστηκαν και παρουσιάστηκαν στην Εκπαιδευτική κοινότητα. Συνεργάστηκαν για την ολοκλήρωσή του συνάδελφοι από 4 Σχολεία  της Ελλάδας και 3 από την Ισπανία.

IMG_6036Photo-1445Photo-1611Photo-1616Photo-1617Photo-1621