Στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Αμαρουσίου, το σχολικό έτος 2020-2021, γιορτάσαμε την “Παγκόσμια ημέρα ποδηλάτου”!
Η Τέχνη είχε την δική της συμβολή στην παιδαγωγική πρακτική. Στο πλαίσιο των Εικαστικών μαθημάτων τα παιδιά διδάχθηκαν την αξία του ποδηλάτου στην ζωή μας.

Έγινε σύνδεση με διαφορετικά εικαστικά ρεύματα και με την χρήση πολλών εικαστικών τεχνικών οι μαθητές και οι μαθήτριες δημιούργησαν τα δικά τους έργα και αφίσες με μηνύματα, για θέματα Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Θεοδώρα Χανδρινού.

With success we realized the Environmental innovative project, with the participation of 120 pupils

Moreover, In the 10th Primary School of Amaroussio, Greece, we celebrated the Environment Day. Environmental education is part of an holistic approach and I have motivated my 57 Greek pupils who participate in the «New E.P.e. (European Parliament e-Twinning)» project  https://twinspace.etwinning.net/126112/home  , through Art education, on the topic of Sustainable Development and Health Education. This is real life and we are responsible for ourselves and we form our surrounding environment.

“World Bicycle Day” – 3  June was celebrated in the 10th Primary School of Amaroussio, Greece.

Supervisor Art Teacher: Theodora Chandrinou

p