eTwinning συνεργασία – project collaboration – Το 19ο Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου με υπεύθυνη Εκπαιδευτικό την Εικαστικό Θεοδώρα Χανδρινού, προσκαλεί το 13ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου σε μια δημιουργική συνεργασία, με υπεύθυνο τον Διευθυντή του Σχολείου Απόστολο Κατσαούνο.

Σχετικά με το πρόγραμμα Ο στόχος του έργου είναι να παρουσιάσει δημιουργικές δραστηριότητες που έχουν εφαρμοστεί με επιτυχία στην τάξη. Μέσω των προγραμμάτων eTwinning οι μαθητές και οι Εκπαιδευτικοί καλλιεργούν δεξιότητες ζωής και αποκομίζουν εμπειρία.

About the project
The project aims to present creative activities that have been applied successfully in the classroom. Through eTwinning projects the pupils and Teachers cultivate life skills and gain experience.
Στόχοι του έργου είναι
Η διάχυση διδακτικών πρακτικών και η ανάδειξη της συνεργατικής μάθησης, της επικοινωνίας μεταξύ Σχολείων. Τα δημιουργικά αποτελέσματα της βιωματικής, διαδραστικής μάθησης, στην τάξη.
The project aims are
The dissemination of best didactical  practices  and the promotion of collaborative education among Schools. The creative results of the experiential, interactive education, in the classroom.
Διαδικασία υλοποίησης
1. Ανταλλαγή εκπαιδευτικού υλικού
2. Επικοινωνία και σχεδιασμών κοινού αρχείου δραστηριοτήτων, που θα καλύπτουν τους στόχους του έργου
3. Δημιουργία σελίδων στην ψηφιακή πλατφόρμα του eTwinning
4. Διάχυση στο διαδίκτυο και δημιουργία εκδήλωσης για την παρουσίαση των αποτελεσμάτων.
Project steps
1. Exchanging educational material
2. Communication and design of common archive of the activities, that fullfil the project aims
3. Creation of pages in the digital platform of eTwinning
4. Dissemination through the web and creation of event for the presentation of the results.
Αναμενόμενα αποτελέσματα
Διάχυση των αποτελεσμάτων, μέσω ψηφιακών παρουσιάσεων.
Διαδικτυακή εκδήλωση ανοιχτή στο κοινό.
Κοινό αρχείο για τις ιστοσελίδες των σχολείων.
Expected results
Dissemination of the results, through digital presentations.
Digital event open to public will take place.
Common archives for the web pages of the schools.
Θεοδώρα Χανδρινού (Theodora Chandrinou)
ETWINNING PROJECT CERTIFICATE
Cultivating lifeskills creative eTw Theodora Chandrinou
IMG 20220421 001949Polish 20220318 231104785 Polish 20220318 233404334 Polish 20220213 192151609