IMG 20220201 141051

Μοιραζόμαστε αγάπη και ελπίδα, μέσα από την  Τέχνη και τις δράσεις που υλοποιούνται το σχολικό έτος 2021-2022 στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου.

Με τα παιδιά του Σχολείου μας, μέσα από την συγκινητική δημιουργική προσπάθεια που ολοκληρώθηκε, μοιραστήκαμε αγάπη και ελπίδα με τα παιδιά που βρίσκονται στην “Ογκολογική Μονάδα Παίδων  ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ – ΕΛΠΙΔΑ”.

Στο πλαίσιο της διδασκαλίας των Εικαστικών μαθημάτων και των δραστηριοτήτων που υλοποιούνται στα εκπαιδευτικά προγράμματα, με υπεύθυνη την Θ. Χανδρινού οι μαθητές και οι μαθήτριες συνεργάστηκαν και δημιούργησαν ζωγραφιές και ημερολόγια για το νέο έτος, έγραψαν και φιλοτέχνησαν ευχητήριες κάρτες, έστειλαν θερμά μηνύματα αγάπης! Δεν ξέχασαν να δημιουργήσουν δώρα και να ευχηθούν στους γιατρούς και το νοσηλευτικό προσωπικό, που ηρωικά επιτελούν το έργο τους την χρονική περίοδο της πανδημίας του covid-19 που διανύουμε.

Μπορείτε να δείτε περισσότερα για τις δραστηριότητες Συναισθηματικής Αγωγής, που υλοποιούνται κατά τη διάρκεια των καινοτόμων Εκπαιδευτικών προγραμμάτων Πολιτιστικών θεμάτων και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Η Τέχνη για το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή – Ένα λαμπρό  Σχολείο με την Τέχνη των παιδιών / Fine Arts for the environment and the climate change – A bright School with the pupils’ Art» και eTwinning συνεργασίας μεταξύ Σχολείων από την Ελλάδα και το εξωτερικό, στον σύνδεσμο που ακολουθεί

Συναισθηματική Αγωγή με Χριστουγεννιάτικες Εικαστικές δραστηριότητες

Θερμές ευχαριστίες στην κ. Εύη Παπασπυρίδου για την επικοινωνία και συγχαρητήρια για το εξαιρετικό έργο που επιτελεί!  Στο φωτογραφικό αρχείο η κ. Θεοδώρα Χανδρινού πρόσφερει στην κ. Παπασπυρίδου τα δώρα αγάπης των παιδιών από το 4ο Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου στην  “Ογκολογική Μονάδα Παίδων  ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ – ΕΛΠΙΔΑ”.

IMG 20220201 135802

IMG 20220203 182835IMG 20220201 140631IMG 20220203 182954IMG 20220201 135536

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!!