Θεοδώρα Χανδρινού Εκπαιδευτικός, Ζωγράφος – Χαράκτρια

Η συνεργασία που έχουμε με τα Σχολεία της Ισπανίας, “Colegio San José, de Madrid” και “Colegio Divina Pastora, de Madrid”, προσφέρει στα παιδιά του δημοτικού σχολείου μια εξαιρετική δραστηριότητα αλληλεπίδρασης.

Με θέμα την φιλία το σχολικό έτος 2022-2023 προσθέσαμε τα μηνύματά μας στο συνεργατικό ψηφιακό αρχείο – padlet.

Θερμές ευχαριστίες στην φίλη Εκπαιδευτικό – Εικαστικό profesora Esperanza Caro για την εξαιρετική συνεργασία που έχουμε!

IMG 20230414 155816

Μέσω της συναισθηματικής αγωγής που εφαρμόστηκε, στην συνεργατική δραστηριότητα, καλλιεργήθηκαν δεξιότητες ζωής. Η διδασκαλία των Εικαστικών Τεχνών στο Σχολείο δημιούργησε γέφυρα πολιτισμού και η τεχνολογία χρησιμοποιήθηκε με ουσιαστικό τρόπο για την διάχυση των αποτελεσμάτων.

Έγινε διαθεματική προσέγγιση διαφορετικών γνωστικών αντικειμένων, μέσα στην τάξη. Δόθηκε η δυνατότητα στα παιδιά να μάθουν και να χαρούν νέες γνώσεις.

Τα παιδιά παρουσίασαν θετικά μηνύματα και έδειξαν ιδιαίτερο ενθουσιασμό και ενδιαφέρον!

Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλα τα παιδιά από την Ελλάδα και την Ισπανία!

Έργο μαθητή, 41 Δημοτικό Σχολείο Αθηνών , στο μάθημα των Εικαστικών

Έργο μαθητή, της Β’ τάξης, από το 41 Δημοτικό Σχολείο Αθήνας «Νικόλαος Γύζης», στο μάθημα των Εικαστικών, το σχολικό έτος 2022-2023.