Μία εξαιρετική επιμορφωτική συνάντηση – ξενάγηση για Εκπαιδευτικούς, στην υπαίθρια γλυπτοθήκη Ψυχικού και το Ίδρυμα Γ. και Ε. Ζογγολόπουλου, υλοποιήθηκε επιτυχώς στις 21 Νοεμβρίου 2022 και στην οποία συμμετείχα.
Διοργανώθηκε από την Διεύθυνση ΠΕ Α’ Αθήνας, την Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων και το Ίδρυμα Ζογγολόπουλου.
Είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά, ορισμένα από τα προσχέδια των έργων του Ζογγολόπουλου στην οικεία και το εργαστήριο, όπου έζησε και δημιούργησε ο καλλιτέχνης. Μαζί με την εξαιρετική παρουσίαση που έγινε στην υπαίθρια γλυπτοθήκη, προσεγγίσαμε με ουσιαστικό τρόπο την προσωπικότητα του καλλιτέχνη. Όλοι οι συμμετέχοντες εκτιμήσαμε την ποιότητα και την πρωτοπορία των έργων.
Ήταν σημαντικό που παρακολούθησα δια ζώσης την συγκεκριμένη επιμορφωτική συνάντηση. Με τις γνώσεις που αποκόμισα εμπλουτίζω τα μαθήματα των Εικαστικών που διδάσκω στο Σχολείο.
Ευχαριστούμε πολύ!
Θεοδώρα Χανδρινού