Θεοδώρα Χανδρινού Εκαπιδευτικός, Ζωγράφος – Χαράκτρια

Η συμμετοχή μας στο Διεθνές Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης “Οικολογικά Σχολεία” ήταν ιδιαίτερα γόνιμη!

Η Φόρμα Απολογισμού Δράσεων για το σχολικό έτος 2022-2023 παρουσιάζεται σε βίντεο.

“Το οικολογικό και δημιουργικό Σχολείο μας / Our eco-friendly and creative School” είναι το καινοτόμο εκπαιδευτικό μας πρόγραμμα, περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, που υλοποιήθηκε στο 41º Δημοτικό Σχολείο Αθήνας “Νικόλαος Γύζης”. Με όχημα τη διδασκαλία των εικαστικών τα παιδιά συνεργάστηκαν, με ζήλο και ιδιαίτερο ενθουσιασμό, σε αλληλεπίδραση με Σχολεία από την Ελλάδα και το εξωτερικό! Υπεύθυνη προγράμματος: Θεοδώρα Χανδρινού.

Διάχυση προγράμματος:

Η ανταπόκριση των μαθητών /τριών σας στο πρόγραμμα

Ενθουσιασμός και ενεργή συμμετοχή ιδιαίτερα τις δράσεις συνεργασίας των παιδιών στις δραστηριότητες του προγράμματος. Η επαφή και αλληλογραφία αλληλεπίδρασης με τα φορείς του εξωτερικού και διεθνείς δράσεις. Εργάστηκαν ομαδικά και χάρηκαν πολύ όλα τα παιδιά σε πλαίσιο συμπερίληψης. Η ζωγραφική στους τοίχους και η χαρακτική ήταν θέματα που λάτρεψαν τα παιδιά και ήθελαν να εργάζονται ακόμα και στο διάλλειμα! Η επικοινωνία και η ανταλλαγή εκπαιδευτικού υλικού που κάναμε με άλλα Σχολεία της Ελλάδας και του Εξωτερικού έδωσαν μια δυνατή, θετική εμπειρία στα παιδιά.
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την εξαιρετική συνεργασία και την αποτελεσματική και ενεργή συμμετοχή τους!

1.βεβαίωση_συμμετοχής_εκπαιδευτικού_ECO_2022_2023 2.βεβαίωση_συμμετοχής_μαθητή_ECO_2022-2023 βεβαίωση εκπαιδευτικού ECO 2022 2023 βεβαίωση μαθητή ECO 2022 2023

Ανατροφοδότηση

Με τον καλύτερο τρόπο παρουσιάστηκε μέρος των διαθεματικών μας θεμάτων στον ραδιοφωνικό σταθμό Αθήνα 9.84!

Η εκπομπή μας στον ραδιοφωνικό σταθμό Αθήνα 9.84