Εκπαιδευτικός, Ζωγράφος-Χαράκτρια

Το σχολικό έτος 2022-2023 στο 41 Δημοτικό Σχολείο Αθήνας “Νικόλαος Γύζης”, στο πλαίσιο της διδασκαλίας των Εικαστικών, όπου ήμουν η υπεύθυνη Εκπαιδευτικός , υλοποιήθηκε ένα εικαστικό παιχνίδι συμπερίληψης με αφορμή το έργο του Ισπανού δημιουργού Joan Miró.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης, μέσα από τα έργα τους, δίδαξαν τα παιδιά των μικρότερων τάξεων. Έγινε διάχυση της δραστηριότητας στο καινοτόμο μας πρόγραμμα «Πορτραίτα, Συναισθήματα, Χρώματα και Μελωδίες»

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την διερεύνηση ήχων και μελωδιών, που τα παιδιά επέλεξαν, για να εκφράσουν τα χρώματα και τα συναισθήματα που αποτυπώνονταν στις εικόνες τους.

Εικαστικό παιχνίδι συμπερίληψης στην τάξη με τον Joan Miró (slideshare.net)

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την δημιουργική συμμετοχή τους!