IMG 20230320 105953

Η συνεργασία μεταξύ Εκπαιδευτικών συμβάλλει στην ενίσχυση του διδακτικού έργου και εμπλουτίζει την παιδαγωγική διαδικασία. Η διαθεματική προσέγγιση και τα καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα καλλιεργούν την συμπερίληψη και το συνεργατικό πνεύμα στην τάξη.

Πραγματοποιήθηκαν στις 13 και 20 Μαρτίου 2023 στο 41º Δημοτικό Σχολείο Αθηνών «Νικόλαος Γύζης» μαθήματα συνδιδασκαλίας στην Ε’ τάξη, από την κ. Αποστολία Νασίκα στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής και την κ. Θεοδώρα Χανδρινού στο μάθημα των Εικαστικών.

Το καινοτόμο πρόγραμμά μας με τίτλο «Σήμερα μαθητές αύριο ενεργοί πολίτες»,

καθώς κάλυψε τους παιδαγωγικούς στόχους που θέσαμε και έδωσε ουσιαστικά αποτελέσματα ολοκληρώθηκε με επιτυχία, μετά και από την υλοποίηση της συνδιδασκαλίας. Τα έργα που φιλοτέχνησαν τα παιδιά ήταν έναν μέρος από τους καρπούς της προσπάθειας που έγινε.

Αναφέρουμε τα στοιχεία που τονίστηκαν στην διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος και στα συγκεκριμένα μαθήματα συνδιδασκαλίας παρουσιάστηκαν περιληπτικά στην θεωρία. Ήταν θέματα εθελοντισμού, πολιτισμού και περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης.

Στην πράξη τα παιδιά δημιούργησαν ομαδικές εργασίες, γραπτές και προφορικές, ενώ αξιοποιήθηκε σημαντικά η διδασκαλία των Εικαστικών. Με τις ζωγραφιές τους τα παιδιά συμμετείχαν στις επετειακές εκδηλώσεις του Σχολείου μας. Επίσης, έλαβαν μέρος σε μαθητικούς διαγωνισμούς εγκεκριμένους από το Υπουργείο Παιδείας – από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό, – την Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία, – την Μαθηματική εταιρεία.

Στις 30 Μαΐου στο πλαίσιο της ανατροφοδότησης μέλη του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού θα παρουσιάσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Σχολείο μας.

Τα αποτελέσματα του παραπάνω προγράμματος παρουσιάστηκαν σε εικαστικές εκθέσεις ανοιχτές προς το κοινό, στις εκδηλώσεις του Σχολείου μας.

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες για την εξαιρετική συνεργασία!

Θεοδώρα Χανδρινού, Εκπαιδευτικός, Ζωγράφος – Χαράκτρια

IMG 20230116 164836IMG 20221221 225949 IMG 20221117 092842 IMG 20221017 112839 IMG 20221117 081646