Exchanging wishes Theodora Chandrinou Zografou 2021 2022

Συναισθηματική Αγωγή με Χριστουγεννιάτικες Εικαστικές δραστηριότητες το σχολικό έτος 2021-2022

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Θεοδώρα Χανδρινού – Εικαστικός

Το σχολικό έτος 2021-2022 στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Ζωγράφου τα παιδιά είχαν την δυνατότητα, την εορταστική περίοδο των Χριστουγέννων, να καλλιεργήσουν δεξιότητες ζωής, να εμπνευστούν από τα έργα των μεγάλων δημιουργών της Ιστορίας της Τέχνης και να φιλοτεχνήσουν τις δικές τους δημιουργίες.
Στα Εικαστικά μαθήματα διδάχθηκαν τους τρόπους  που το οδήγησαν στο δημιουργικό κόσμο της Τέχνης, φιλοτέχνησαν και χάρηκαν τα έργα τους! Στολίζοντας τις σχολικές μας αίθουσες και προσφέροντας δώρα, φτιαγμένα από τα ίδια τα παιδιά, βιώσαμε όλοι μαζί την χαρά της γιορτής και της προετοιμασίας για το χαρμόσυνο γεγονός των Χριστουγέννων.
Τα αποτελέσματα ήταν ζωγραφιές και χειροτεχνίες σε κάρτες και ημερολόγια, έργα χαρτοδιπλωτικής – origami, χαρακτικά τυπώματα και στένσιλ. Δημιουργήθηκαν τρισδιάστατες κατασκευές, όπως τα υπέροχα μπισκοτοσπιτα με ανακυκλώσιμα υλικά! Επίσης, για τις δημιουργίες τους τα παιδιά διδάχθηκαν και χρησιμοποίησαν στην τάξη πηλό και γύψο. Δουλέψαμε με διάφορα υλικά, χρώματα και με τεχνικές όπως ντεκουπάζ, κολάζ και με μεικτές τεχνικές.

Προσφέραμε τα έργα που φιλοτεχνήθηκαν μαζί με τις ολόθερμες ευχές όλων μας σε παιδιά που νοσηλεύονται αυτή την περίοδο στην “Ογκολογική Μονάδα Παίδων ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ – ΕΛΠΙΔΑ” καθώς και στους ήρωες γιατρούς και νοσηλευτές.

Στόχος των δραστηριοτήτων
* Η εφαρμογή συναισθηματικής Αγωγής μέσα από την βιωματική εμπειρία και τις εικαστικές δραστηριότητες.
* Στέλνοντας τα έργα και τις δημιουργίες των παιδιών, σε άλλα παιδιά που βιώνουν δύσκολες στιγμές, καλλιεργείται η ενσυναίσθηση και τονίζεται η αξία της προσφοράς μέσα από την τέχνη.
* Η γνωριμία και η επαφή με έργα Τέχνης ως πηγή έμπνευσης.
* Στα μαθήματα των Εικαστικών να αξιοποιηθούν διαφορετικές εικαστικές τέχνες και τεχνικές.
* Η καλλιέργεια της δημιουργικής φαντασίας και η δυνατότητα τα παιδιά να κάνουν πράξη τις ιδέες τους.
* Να καλλιεργηθούν ιδιαίτερα οι δεξιότητες επικοινωνίας μέσα από την διάχυση των αποτελεσμάτων.
* Το άνοιγμα του Σχολείου μας προς την κοινωνία.
* Μέσα από την συμμετοχή μας στα Ευρωπαϊκά προγράμματα συνεργασίας μεταξύ Σχολείων eTwinning να αξιοποιηθούν οι γνώσεις και τα ταλέντα των παιδιών.
Αποτελέσματα και διάχυση
Καθώς στείλαμε ευχές προς όλο τον κόσμο έγινε επιτυχημένη διάχυση της συλλογικής προσπάθειας και των έργων που δημιουργήθηκαν!
Τα συναισθήματα που βιώσαμε όλοι, μέσα από την ανταλλαγή ευχών, μας έδωσαν δύναμη και ευτυχία!
Μέσω των ιστοσελίδων που αφορούν το Σχολείο μας, στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο,  καθώς και μέσα από τις αναρτήσεις στην εκπαιδευτική ψηφιακή πλατφόρμα του eTwinning έχουμε την δυνατότητα για ανατροφοδότηση και για την συνέχεια της επικοινωνίας.
Supervisor Art Teacher Theodora Chandrinou
Exchanging wishes among Schools and applying emotional education in the classroom. We participate in European eTwinning projects and we shared pur best emotions and wishes!! We produced  different Art creations, we decorated our classrooms, we made our hand made gifts and offered our cards and paintings to children that are in hospital. We gave our love to the heroes, doctors and nurses and made true the messages of Christmas!! Happiness, health and love all around the world!!
You are welcome to see one of our videos. It is part of our creative effort!
“Wishes among Schools – “Ocean and Antarctica” eTwinning project – by Theodora Chandrinou” welcome and enjoy our YouTube video

Congratulations to all the pupils!!

ξεχωριστά μπισκοτόσπιτα Θεοδώρα Χανδρινού 4IMG 20211226 161606Theodora Chandrinou Christmas wishesIMG 20211228 122356IMG 20211228 113959IMG 20220201 141051
IMG 20220201 135802IMG 20220203 182954IMG 20220203 182835Wishes Theodora Chandrinoupixiz 29 12 2021 14 17 00pixiz 29 12 2021 14 46 34pixiz 29 12 2021 14 34 23bloggif 61cc68e6a951a

2 σχόλια προς “Συναισθηματική Αγωγή με Χριστουγεννιάτικες Εικαστικές δραστηριότητες”

1. Ο/Η ΣΏΤΗΡΙΑ ΚΑΦΕΤΣΗ ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΥ λέει:

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
    WHAT A GREAT PROJECT! CONGRATULATION!