Το νέο Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας

Το νέο Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 10ου Νηπιαγωγείου Χίου για το σχολικό έτος 2019-2020

• Πρόεδρος: Ψαλτάκη Μαρία
  • Αντιπρόεδρος: Τσάκου Κωνσταντίνα
  • Γραμματέας: Σκουλά Ελένη
  • Ταμίας: Ρες Ελευθερία
  • Βοηθός Ταμία: Κυδώνη Βαλάντω
  • Μέλη: Ελένη Μανδρόχαλου, Μπουμπάρη Ασπασία, Μίχαλου Ιωάννα, Κουλουρούδη Φραγκούλα

Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ

Αγαπητοί γονείς ,

Από την Παρασκευή 18-10-2019 ξεκινάμε τη Δανειστική Βιβλιοθήκη. Κάθε εβδομάδα τα παιδιά θα δανείζονται ένα βιβλίο από τη βιβλιοθήκη του τμήματος τους, για να το διαβάσουνε στο σπίτι μαζί σας και να το επιστρέψουν.

Τα βιβλία θα τα δανείζονται στο Τμήμα Α’  κάθε Παρασκευή και στο Τμήμα Β’ κάθε Πέμπτη και θα μπορούν να τα κρατήσουν μέχρι την Τρίτη.

Θα πρέπει να τα επιστρέφουν μαζί με μια ζωγραφιά/εργασία που θα κάνουν αφού διαβάσετε το βιβλίο μαζί.

Η Δανειστική Βιβλιοθήκη είναι ένας ωραίος τρόπος, για να δουν τα παιδιά πολλά και διαφορετικά βιβλία χωρίς να χρειαστεί να τα αγοράσετε. Επίσης, είναι και μια καλή ευκαιρία για να περάσετε μαζί με τα παιδιά μισή ώρα (δε χρειάζεται παραπάνω), δημιουργικά διαβάζοντάς μαζί τους το βιβλίο, που θα έχουν επιλέξει.

Σας παρακαλούμε πολύ τα βιβλία να επιστρέφονται στην κατάσταση που θα τα δανείζονται τα παιδιά, γιατί το σχολείο δεν έχει την οικονομική ευχέρεια να αγοράσει περισσότερα. Σε περίπτωση που κάποιο βιβλίο χαθεί ή καταστραφεί θα πρέπει να αντικατασταθεί από το παιδί που το έχασε ή το κατέστρεψε. Άλλωστε είναι πολύ σημαντικό να μάθουν τα παιδιά να σέβονται τα βιβλία, αλλά και να σεβαστούν το γεγονός ότι τα βιβλία αυτά δεν είναι δικά τους, είναι δανεικά και πρέπει να τα επιστρέψουν όπως τα παίρνουν.

Για οποιαδήποτε απορία παρακαλούμε μην διστάσετε να μας ρωτήσετε.

ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ!!

Πηγή κειμένου: Elniplex.com

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ – 16 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Η Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής, γνωστή και ως Παγκόσμια Ημέρα Επισιτισμού («World Food Day») γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 16 Οκτωβρίου.

Με αφορμή, λοιπόν, αυτή την μέρα μαγειρέψαμε υγιεινά muffins με μπανάνα και σοκολατένια τρουφάκια με χουρμάδες, χωρίς λίπη και βούτυρα.

Συνταγή για τα Muffins:

• 3 ώριμες μπανάνες
  • 1κούπα βρώμη
  • 1κούπα αλεύρι
  • 1κούπα γιαούρτι
  • 3 αυγά
  • ½ κούπα γάλα
  • 2κ.σ μέλι
  • Κανέλλα
  • 2 βανίλιες
  • μαύρη σοκολάτα

Συνταγή για τα σοκολατένια τρουφάκια

• 400 γραμμάρια χουρμάδες βασιλικούς
  • 160 γραμμάρια καρύδα τριμμένη
  • 45 γραμμάρια κακάο
  • 1 κουταλάκι γλυκού εκχύλισμα βανίλιας
  • 1 κουταλάκι γλυκού κανέλα
  • ¼ κουταλάκι γλυκού γαρίφαλο τριμμένο
  • Λίγη επιπλέον καρύδα για το τύλιγμα

Την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019 υποδεχτήκαμε στο Νηπιαγωγείο μας την κ. Νίκη Τουρλιώτη, διαιτολόγο-διατροφολόγο, για να μας μιλήσει για τις ομάδες τροφίμων και την πυραμίδα της διατροφής.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ – 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Η 4η Οκτωβρίου έχει οριστεί ως Παγκόσμια Μέρα των Ζώων.

Με τα παιδιά μας μιλήσαμε για τα ζώα που γνωρίζουμε και για την προστασία τους. Αναφερθήκαμε στα ζώα που είναι υπό εξαφάνιση  και στα ζώα που ζούνε κοντά στον άνθρωπο.

Παρακολουθήσαμε βίντεο για τη χελώνα Καρέτα-Καρέτα και τη φώκια Μονάχους-Μονάχους και κατασκευάσαμε σκυλάκια, γατούλες και καμηλοπαρδάλεις.

Διαβάσαμε το παραμύθι “Τα αδεσποτάκια” και μιλήσαμε για το ρόλο της Φιλοζωικής Εταιρείας και την περίθαλψη των ζώων.

ΑΡΧΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Αρχή σχολικής χρονιάς

Με το ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς  παίξαμε παιχνίδια για τη γνωριμία των παιδιών μεταξύ τους, διαβάσαμε παραμύθια με θέμα τις πρώτες μέρες στο σχολείο και κάναμε την πρώτη μας εργασία ζωγραφίζοντας τον εαυτό μας και γράφοντας το όνομα μας.

Μάθαμε και αναγνωρίσαμε τα ονόματα μας, τα αντιστοιχήσαμε στα συρταράκια μας, παίξαμε παιχνίδι με τα αρχικά μας, τα ζωγραφίσαμε και διακοσμήσαμε με αυτά το δέντρο της τάξης μας.

Κάναμε δραστηριότητες για να γνωρίσουμε τις γωνιές της τάξης μας και παράλληλα μιλήσαμε και καταγράψαμε τους κανόνες στην τάξη, στην αυλή, στο φαγητό, στην ώρα του ύπνου και διαβάσαμε σχετικά βιβλία.

Για την ενδυνάμωση της ομάδας της τάξης μας διαβάσαμε, ζωγραφίσαμε και δραματοποιήσαμε σχετικά παραμύθια δίνοντας έμφαση στις λέξεις φιλία και συνεργασία.

“Με αυτή την μπάλα παίζουμε όλοι”

Η ιστορία του Guizziro

Τα μπαλόνια της φιλίας

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 27/9/2019

Με αφορμή την Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού, μιλήσαμε για τα αθλήματα που γνωρίζουμε, είδαμε σχετικές εικόνες και βιντεάκια στον υπολογιστή και ζωγραφίσαμε το άθλημα που θέλουμε να κάνουμε, όταν θα μεγαλώσουμε. Διαβάσαμε τον μύθο του Αισώπου: « Ο λαγός και η χελώνα» και στη συνέχεια δραματοποιήσαμε τον αγώνα δρόμου των 2 ζώων.

Στη συνέχεια, τα δύο τμήματα μαζί διοργανώσαμε στην αυλή μας μια αθλητική διαδρομή και αφού την περάσαμε όλοι με μεγάλη επιτυχία μας απονεμήθηκαν μετάλλια για την προσπάθεια μας!!!