ΤΕΤΑΡΤΗ 7-11-2018 ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9-11-2018

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Τετάρτη 7/11/2018 όλα τα Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία της χώρας θα είναι κλειστά

λόγω των εκλογών της Διδασκαλίας Ομοσπονδίας Ελλάδος.

Την Παρασκευή 9/11/2018 το Νηπιαγωγείο μας θα λειτουργήσει μέχρι τις 10:30 λόγω της εορτής της 11ης Νοεμβρίου.

Τα παιδιά δεν θα φέρουν φαγητό μαζί τους και δεν θα λειτουργήσει η πρωινή πρόωρη υποδοχή (η πόρτα θα ανοίξει στις 8:15).

Ευχαριστούμε

4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

Για την Παγκόσμια Μέρα των Ζώων, συζητήσαμε για τα ζώα (ποιο είναι το αγαπημένο μας ζωάκι, αν έχουμε ζώα στο σπίτι και ποια, πώς πρέπει να τα φροντίζουμε κλπ.) Διαβάσαμε το παραμύθι: “Ο γείτονας μας το γουρούνι”, βάλαμε το όνομά μας κάτω από τον αγαπημένο μας ήρωα και το δραματοποιήσαμε, φορώντας μάσκες.

Παίξαμε το μουσικό παιχνίδι: “Ποιο είναι το προβατάκι;”, κόψαμε καρδιές και κολλήσαμε ζωάκια και φτιάξαμε σκυλάκια, ζωγραφίζοντας τα χαρακτηριστικά τους.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

Αναφερθήκαμε στα ζώα που ζουν κοντά μας και πώς τα προσέχουμε.

Φτιάξαμε κάρτα με ζωάκια και ζωγραφίσαμε το αγαπημένο μας ζωάκι.

Παίξαμε ομαδικό παιχνίδι στην παρεούλα και ομαδοποιήσαμε τα ζώα ανάλογα με το πού ζουν.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ – 2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, διαβάσαμε την ιστορία “Μια αθλητική μέρα στο δάσος, γίναμε και εμείς λαγοί που αγωνιστήκαμε, πηδώντας εμπόδια (τουβλάκια) και παίξαμε μπάσκετ και ποδόσφαιρο στην αυλή του σχολείου μας.

Μιλήσαμε και αναγνωρίσαμε διάφορα αθλήματα και παρακολουθήσαμε βίντεο με μεγάλους Έλληνες αθλητές (Ν. Γκάλης, Β. Πατουλίδου, Γ. Ανετοκούμπο κα.) και ζωγραφίσαμε το άθλημα που θα θέλαμε να κάνουμε. Διαβάσαμε την ιστορία του Φ. Μανδηλαρά “Ολυμπιακοί Αγώνες” και χρωματιστές δαχτυλίτσες φτιάξαμε τους 5 Ολυμπιακούς κύκλους. Η όλη μας προσπάθεια επιβραβεύτηκε με το κύπελλο που πήραμε μαζί μας στο σπίτι με το σύνθημα “Ο Αθλητισμός μας ενώνει”.

2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Στο τμήμα μας μιλήσαμε για τα αθλήματα, τα καταγράψαμε και ψηφίσαμε το άθλημα που μας αρέσει να κάνουμε.

Κάναμε αναφορά στο πόσο καλό κάνει η γυμναστική στο σώμα μας, πώς γυμναζόμαστε και με τη συνοδεία μουσικής, κάναμε ασκήσεις ρυθμικής γυμναστικής και χαλάρωσης.

Φτιάξαμε ένα κύπελλο με το σύνθημα “Ο Αθλητισμός ενώνει”

Παίξαμε στην αυλή Μπάσκετ και κάναμε αγώνες δρόμου!

ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Τις πρώτες μέρες της νέας σχολικής χρονιάς δώσαμε έμφαση στη γνωριμία μεταξύ των μελών της ομάδας και στη δημιουργία κλίματος φιλίας και συνεργασίας.

Παίξαμε παιχνίδια γνωριμίας με όλη την ομάδα

“H μπάλα στον αέρα”

“Το μουσικό καπέλο”

“Το μπαλάκι που καίει”

-Επιτραπέζια παιχνίδια με κάρτες ερωτήσεων με σκοπό να μάθουν οι άλλοι περισσότερα πράγματα για τον εαυτό μας, την οικογένειά μας, τις συνήθειές μας κ.α.

Παίξαμε σε ζευγάρια και ζωγραφίσαμε τον εαυτό μας. Φτιάξαμε γιρλάντα με σημαιάκια και δημιουργήσαμε τη παρέα της τάξης.

“Ας ενωθούμε”

Συμμετείχαμε σε πολλές δραστηριότητες για τη δημιουργία κλίματος φιλίας και συνεργασίας. Διαβάσαμε τα παραμύθια “Ο μικρός κάστορας και η ηχώ”, “Αυτή η μπάλα είναι για όλους”, “Τα μπαλόνια της φιλίας” και “Τι κι αν είμαι ασβός”, τα συζητήσαμε, τα δραματοποιήσαμε, ζωγραφίσαμε κα. Επεξεργαστήκαμε τον πίνακα “Best Buddies” και τον αναπαραστήσαμε με το σώμα μας και παίξαμε πολλά, μα πολλά παιχνίδια !!!

Κάνω κάτι μαζί με ένα φίλο/φίλη μου

Ζωγραφική σε ζευγάρια

“Best Buddies”

Μεταφέραμε το μπαλόνι μας με διάφορους τρόπους

Σκυταλοδρομία με μπαλόνια

Δραματοποίηση:”Τι κι αν είμαι ασβός;”

“Συνεργατικές καρέκλες”

“Αγκαλιτσοφωλίτσες”