Λειτουργία του Νηπιαγωγείου στις 28-2-2020

Την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 το Νηπιαγωγείο μας θα λειτουργήσει 8:15-11:00 π.μ.

Δεν θα λειτουργήσει η πρωινή ζώνη υποδοχής και η ολοήμερη βάρδια.

Όσα παιδιά θέλουν, μπορούν να είναι ντυμένα με τις αποκριάτικες στολές τους.

Λόγω των τελευταίων εξελίξεων το πάρτι μας δε μπορεί να γίνει όπως το είχαμε προγραμματίσει, οπότε προαιρετικά όσοι γονείς θέλουν, μπορούν να φέρουν κεράσματα αλμυρά ή γλυκά ή/και το πρωινό τους με ένα μπουκάλι νερό.

Ευχαριστούμε πολύ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 27-2-2020

Πριν από λίγο πληροφορηθήκαμε επίσημα ότι με απόφαση του Δήμου Χίου όλες οι σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα παραμείνουν κλειστές την Πέμπτη 27-2-2020.

Για ό,τι νεότερο προκύψει θα σας ενημερώσουμε όσο πιο έγκαιρα μπορούμε.

Ευχαριστούμε.

ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΣΤΙΣ 26-2-2020

Σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση του Δήμου Χίου αναστέλλεται η λειτουργία του Νηπιαγωγείου μας και όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στη Χίο

σήμερα Τετάρτη 26-2-2020 για λόγους ασφαλείας των μαθητών.

Μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάποια ενημέρωση για αύριο Πέμπτη 27-2-2020 και αναμένουμε τις σχετικές ανακοινώσεις.

Η προγραμματισμένη μας επίσκεψη στην Βιβλιοθήκη του Κοραή για τις 27-2 έχει μεταφερθεί ήδη σε άλλη ημερομηνία.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και την άμεση ανταπόκριση σας.

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΧΙΟΥ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ

Την Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2020 επισκέφτηκαν το Νηπιαγωγείο μας μέλη του Συλλόγου Αστρονομίας Χίου με αφορμή τα προγράμματα που κάναμε στις τάξεις για την “Μέρα-Νύχτα” και το “Διάστημα”.

Τα μέλη του Σ.Α.Χ. μίλησαν στα παιδιά για την εναλλαγή μέρας και νύχτας, για την ατμόσφαιρα και τους πλανήτες και για τη δουλειά του αστροναύτη.

Τραγουδήσαμε και αριθμήσαμε τη σειρά των πλανητών μέσα από το τραγούδι του Χάρη Κατσιμίχα ‘Μια γιορτή στη γειτονιά του Ήλιου’ και κάναμε πειράματα με αλεύρι και πλαστελίνη, για να δούμε πώς είναι η επιφάνεια της Σελήνης όταν πέφτουν οι μετεωρίτες πάνω της.

Και στο τέλος βγήκαμε στην Αυλή, για να εκτοξεύσουμε τον δικό μας πύραυλο !!!

Εκ μέρους του διδακτικού προσωπικού και των παιδιών του Νηπιαγωγείου μας, ένα μεγάλο διαστημικό ευχαριστώ στην κυρία Εύη και στον κύριο Κώστα για την επίσκεψη και για όλα όσα μάθαμε από αυτούς.

ΓΙΟΡΤΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ !!!

Σήμερα, Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου 2020, γιορτάσαμε την Τσικνοπέμπτη στο Νηπιαγωγείο μας.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων πρόσφερε στα παιδιά ψητά μπιφτέκια και πιτούλες και όλοι μαζί τα απολαύσαμε ντυμένοι λαγουδάκια και πειρατές.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στις κυρίες του Σ.Γ.Κ. για την επιμέλεια του φαγητού, τα παιδιά το περίμεναν με ανυπομονησία και το τίμησαν δεόντως!!!

Και του χρόνου!