Έκκληση για οικονομική βοήθεια σε νεαρό τραυματία από τροχαίο στο νησί μας

Το Νηπιαγωγείο μας συγκεντρώνει χρήματα με σκοπό την οικονομική ενίσχυση της οικογένειας του Στέλιου Ζαφείρη που τυγχάνει να είναι και θείος μαθητή και μαθήτριας του σχολείου μας.

Ο νεαρός είχε ένα τροχαίο ατύχημα στις 7 Απριλίου 2015 στη Χίο, όπου μεταφέρθηκε στο Γενικό Κρατικό Γεώργιος Γεννηματάς με σοβαρές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις. Βρίσκονταν 2 μήνες στην εντατική σε κώμα. Εδώ και 2 μήνες βρίσκεται στο κέντρο αποκατάστασης Λάρισας. Το οικονομικό κόστος παραμονής στο κέντρο ανέρχεται σε 3000 ευρώ το μήνα κάτι που είναι αδύνατο να το καλύψει η οικογένεια.

Σας παρακαλούμε λοιπόν να σταθούμε αρωγοί στο νεαρό και την οικογένειά του βάζοντας το ποσό που ο καθένας μπορεί στο κουτί που βρίσκεται στο Νηπιαγωγείο μας.

Οι Νηπιαγωγοί                                                                                                                                     Ο Σύλλογος Γονέων

και Κηδεμόνων

Κοπή Βασιλόπιτας

Όπως κάθε χρόνο έτσι και σήμερα Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2017, ο Σύλλογος γονέων και Κηδεμόνων επισκέφτηκε το Νηπιαγωγείο μας για την καθιερωμένη κοπή της βασιλόπιτας. Στα παιδιά μοιράστηκαν ατομικά τσουρεκάκια, κόψαμε όμως και μια βασιλόπιτα για το διδακτικό προσωπικό και τα μέλη του Συλλόγου. Στο τέλος μοιράστηκαν σε όλα τα παιδιά δωράκια, προσφορά του Συλλόγου Γονέων κ Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας.

Ήρθαν τα Χριστούγεννα και η Πρωτοχρονια (β΄μέρος)

Με αφορμή την ανάγνωση του παραμυθιού: « Φον Κουραμπιές εναντίον Κόμη Μελομακαρόνη» δοκιμάσαμε με κλειστά μάτια μελομακάρονα και κουραμπιέδες και προσπαθήσαμε να μαντέψουμε τι γλυκό τρώμε. Στη συνέχεια ψηφίσαμε το αγαπημένο μας χριστουγεννιάτικο γλυκό και τέλος χωριστήκαμε σε 2 ομάδες και παίξαμε σκυταλοδρομία προσπαθώντας να φάμε το γλυκό χρησιμοποιώντας μόνο το στόμα μας!!!

Γίναμε χιονάνθρωποι με τεντωμένα χέρια και αφού φτιάξαμε χιονόμπαλες από χαρτί τα υπόλοιπα παιδιά προσπαθούσαν να στοχεύσουν το μέρος του σώματος που τους έδινε το παράγγελμα.

Παίξαμε με τους αριθμούς 1-10 παρέα με ένα χιονάνθρωπο και τα αριθμημένα καπέλα του. Κάθε παιδί διάλεγε ένα καπέλο που ήταν γυρισμένο από την ανάποδη πλευρά και τοποθετούσε στο σώμα του χιονάνθρωπου τόσα πομ πον όσα του υποδείκνυε ο αριθμός του καπέλου.

Ντύσαμε τον Άι- Βασίλη με τη βοήθεια ζαριού και του γράψαμε γράμμα για να του ζητήσουμε να μας φέρει το δώρο μας. Ταΐσαμε και το αγαπημένο του ελαφάκι, τον Ρούντολφ, με λέξεις ( διαλέγοντας τη σωστή εικόνα ανάλογα με το αρχικό γράμμα).

Φτιάξαμε βιβλιαράκι με τις 5 αισθήσεις των Χριστουγέννων και κορνίζες-λαμπιόνια με τις φωτογραφίες μας.

Πώληση Ημερολογίων

Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του 10ου Νηπιαγωγείου Χίου σας εύχεται καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία σε όλο τον κόσμο, και ιδιαίτερα στις δασκάλες του σχολείου μας και σε όλα τα παιδιά και τις οικογένειες τους!!! Σας ευχαριστούμε θερμά για την συμμετοχή σας στην αγορά των ημερολογίων μας.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαιτέρως τους χορηγούς μας που για ακόμη μια χρονιά ήταν κοντά μας σε αυτή την προσπάθεια που κάνουμε για να βοηθήσουμε το Νηπιαγωγείο μας σε αυτούς τους δύσκολους οικονομικά καιρούς.Συγκεκριμένα ευχαριστούμε πάρα πολύ το κατάστημα Φιλιππής home design, τους Κώστα και Γεώργιο Μπενέτο (οικοδομικές εργασίες και πετροντούβαρα), Marneris Chios Express (εθνικές μεταφορές και ψυγειομεταφορές), το κατάστημα New Style με ενδύματα, το Chios Techno Moto, την Interamerican και συγκεκριμένα την κυρία Ρένα Κούτσουτου, τον κύριο Γιώργο Σπάρταλη ( ξυλουργικές εργασίες), Αφοί Κασσουδάκη ΑΕ (εθνικές και διεθνείς μεταφορές), το σουβλατζίδικο «Όπως παλιά σουτζουκάκι», το τεχνικό Γραφείο του κυρίου Άγγελου Μελέκου ( τεχνική πρόταση) και το ζαχαροπλαστείο Amandier.

Περιμένουμε με χαρά την συμμετοχή σας και στις υπόλοιπες εκδηλώσεις του Νηπιαγωγείου μας!!!!
Καλή και δημιουργική χρονιά!!!!!

Περιμένοντας τα Χριστούγεννα

Υποδεχτήκαμε τον Δεκέμβριο και ξεκινήσαμε τις προετοιμασίες των Χριστουγέννων. Το χριστουγεννιάτικο δέντρο μας φέτος είναι ξεχωριστό και ιδιαίτερο από άλλες χρονιές γιατί τα στολίδια του είναι από ανακυκλώσιμα υλικά που φτιάξαμε μαζί με τα παιδιά. Λάμπες φωτισμού, cd, πλαστικά καπάκια, ρολά από χαρτί στόλισαν το σχολείο μας γιατί φέτος στηρίζουμε την ανακύκλωση.

Οι κατασκευές που φτιάξαμε πολλές μα και ξεχωριστές γιατί έγιναν με κέφι και χαρά ακούγοντας χριστουγεννιάτικη μουσική.

Χριστούγεννα δίχως χριστουγεννιάτικη γιορτή δεν γίνεται. Ξεκινήσαμε νωρίς τις πρόβες μας για το θεατρικό «Ο Άι Βασίλης και η ανακύκλωση».

Οι μέρες περνούσαν και έπρεπε να ετοιμάσουμε τις  προσκλήσεις μας για να καλέσουμε στην γιορτή μας τους γονείς και μιας και το θέμα είναι η ανακύκλωση η πρόσκληση μας ήταν ένα cd διακοσμημένο με ζωγραφιές των παιδιών.

Το σχολείο μας μύρισε από τα χριστουγεννιάτικα μπισκότα που φτιάξαμε με τα παιδιά με κουπάτ και πολύ χαρά. Έγιναν υπέροχα και του χρόνου να ήμαστε καλά.

Πλησιάζουμε λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα και ζωγραφίζουμε τις σακούλες που θα γεμίσουμε με όλα τα ωραία πράγματα που φτιάξαμε όλες αυτές τις μέρες.

Η μέρα της Χριστουγεννιάτικης γιορτής μας έφτασε τα παιδάκια μας έτοιμα με τις όμορφες στολές τους έδωσαν το καλύτερό τους εαυτό και πήραν δυνατό χειροκρότημα.

Χρόνια πολλά, καλή χρόνια με υγεία και αγάπη!!!!!!