Καλή Σχολική Χρονιά σε όλους!!!

Προτεραιότητα μας στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς είναι η γνωριμία των παιδιών μεταξύ τους, με τις γωνιές της τάξης και με το χώρο του σχολείου γενικότερα.

Ξεκινήσαμε παίζοντας πολλά παιχνίδια γνωριμίας:

Το ζάρι των αγαπημένων μου

Παραλλαγή του παραδοσιακού παιχνιδιού: « Η μικρή Ελένη»

Ποιος λείπει;

Παίξαμε παιχνίδι με τους κανόνες και αριθμήσαμε τις ρουτίνες της τάξης μας:

Γνωρίσαμε τις γωνιές  μέσα από διάφορες δραστηριότητες:

Τραγουδήσαμε και δραματοποιήσαμε το παιχνιδοτράγουδο: «Θα πάω νηπιαγωγείο».

Παίξαμε το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού με αφορμή το παραμύθι « Ο Πιπ πάει σχολείο», κρύβοντας καρτέλες με στοιχεία της ιστορίας στις γωνιές που τα παιδιά έπρεπε να ανακαλύψουν για να τους αποκαλυφθεί η ιστορία του Πιπ.

Με μπαλόνι (σκάσαμε το μπαλόνι και «διαβάσαμε» τα αντικείμενα που έδειχναν μέσα τα χαρτάκια ψάχνοντας να τα βρούμε μέσα στην τάξη).

Διαβάσαμε: « Μαυρούλα, πρώτη μέρα στο σχολείο» και μετά παίξαμε κρυφτό. Η “Μαυρούλα” κρύφτηκε σε μια γωνιά και εμείς ακολουθώντας τα στοιχεία που μας έδινε  έπρεπε να τη βρούμε (περνώντας από όλες τις γωνιές).

Και οι πρώτες μας εργασίες:

Η πρώτη μου ζωγραφιά

Ομαδική εργασία με τη Μαυρούλα και τους λόγους που πρέπει να πηγαίνουμε σχολείο.