Οκτ 202111

Τα παιδιά του τμήματος 2 ολοκληρώσαμε την τρίτη δραστηριότητα του πρώτου εργαστηρίου δεξιοτήτων “Τη διατροφή μου φροντίζω, δόντια γερά χτίζω”  η οποία είχε στόχο τη συνεργασία και συμφωνία με τους μαθητές/μαθήτριες τους κανόνες των επιμέρους ομάδων με στόχο τη γονιμότερη και αποδοτικότερη συνεργασία τους στη διάρκεια της υλοποίησης των εργαστηρίων. Μιλήσαμε για την ανάπτυξη των δεξιοτήτων του 21 αιώνα που περικλείονται στα 4c(Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration).

Μιλήσαμε για τη σημασία της κάθε μίας δεξιότητας στην ολοκλήρωση οποιασδήποτε δραστηριότητας ,στην ανάπτυξη της προσωπικότητάς μας σαν μέλος ενός συνόλου και δημιουργήσαμε τον έναστρο ουρανό της αρμονίας που κυριαρχούν οι 4 δεξιότητες-Δημιουργικότητα, Κριτική σκέψη, Επικοινωνία και συνεργασία.

Ο έναστρος ουρανός της αρμονίας και των 4c:

από κάτω από: Εργαστήρια Δεξιοτήτων, Εργαστήρια δεξιοτήτων 2021-2022:1ος θεματικός κύκλος-«Ζω καλύτερα -Ευ ζην» με τίτλο: «Τη διατροφή μου φροντίζω, δόντια γερά χτίζω"| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 3η δραστηριότητα του πρώτου εργαστηρίου δεξιοτήτων “Τη διατροφή μου φροντίζω, δόντια γερά χτίζω”- Ο έναστρος ουρανός της αρμονίας και των 4c