Λίγα λόγια για μας-Ποιοι είμαστε!!

Το 12ο Νηπιαγωγείο Γλυφάδας ανήκει στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας και υπάγεται στον Δήμο Γλυφάδας. Βρίσκεται επί της οδού Θράκης 1-3 στο Ελληνικό και είναι ένα ολιγοθέσιο σχολείο, συνολικά δύο τμημάτων. Συνολικά απασχολούνται στη σχολική μονάδα κατά το τρέχον έτος (και το προηγούμενο) 4 εκπαιδευτικοί ΠΕ60: δύο για τα πρωινά υποχρεωτικά και 2 για τα απογευματινά προαιρετικά. Από τις εκπαιδευτικούς, 3 έχουν μόνιμη (οργανική) θέση στη σχολική μονάδα και μία είναι αναπληρώτρια. Η ταυτότητα του σχολείου προσδιορίζεται σε πολύ σημαντικό βαθμό από το όραμά του, που καθορίζει τους στόχους, τη φιλοσοφία και τις προτεραιότητές του.

Στο πλαίσιο αυτό, το βασικό όραμα της Σχολικής μας Μονάδας διαμορφώνεται σύμφωνα με το θεωρητικό πλαίσιο που διατρέχει το σύνολο του συγκεκριμένου αυτού προγράμματος. Στο επίκεντρο του οράματός μας βρίσκεται η επιδίωξη επιτυχούς καλλιέργειας των Δεξιοτήτων του 21ου αιώνα στις 3 βασικές κατηγορίες, στις οποίες αυτές διακρίνονται: α. δεξιότητες μάθησης (κριτική σκέψη, δημιουργικότητα, συνεργασία και επικοινωνία) , β. δεξιότητες αλφαβητισμού και γ. δεξιότητες ζωής (ευελιξία, ηγεσία, ανάληψη πρωτοβουλίας και παραγωγικότητα). Παράλληλα, στο επίκεντρο του οράματός μας βρίσκεται η ανάπτυξη των κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων των μαθητών. Θεωρούμε ότι ο δυναμικός συνδυασμός όλων των προαναφερθέντων στοιχείων αποτελεί για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Νηπιαγωγείου το κατάλληλο υποστηρικτικό πλαίσιο για την προσωπική τους ευημερία και ευεξία αλλά και για τη μελλοντική εξέλιξή τους σε αυτόνομα, ενεργά και παραγωγικά μέλη της κοινωνίας.

Σε άμεση συνάρτηση με το όραμα της Σχολικής μας Μονάδας, οι στόχοι του σχολείου σε σχέση με τις ενδοσχολικές ανάγκες [κατά κύριο λόγο τις ανάγκες των μαθητών/τριών] εστιάζουν διαχρονικά στα εξής:

• στη δημιουργία κλίματος εμπιστοσύνης και γόνιμης συνεργασίας τόσο μεταξύ των νηπίων όσο και μεταξύ των εκπαιδευτικών
  • στην ευαισθητοποίηση των νηπίων για θέματα ζωτικής σημασίας, που αφορούν τόσο το ανθρωπογενές και το φυσικό μας περιβάλλον όσο και την προστασία του πλανήτη μας
  • στη συνειδητοποίηση της ανάγκης μετάβασης από το «εγώ» στο «εμείς» καθώς και στη συνακόλουθη κινητοποίηση των μαθητών και μαθητριών και την ανάληψη δράσης για το κοινό καλό
  • στην ανάπτυξη και εδραίωση αξιών όπως η συνεργασία, ο σεβασμός στη γνώμη του άλλου, η αγάπη για τον πλησίον, η αλληλεγγύη και η αποδοχή της διαφορετικότητας και
  • στην εξοικείωση των νηπίων με τις Νέες Τεχνολογίες και τα ψηφιακά εκπαιδευτικά περιβάλλοντα.