Ιούν 202111

Τα παιδιά των πρωινών τμημάτων ασχοληθήκαμε με το αρχικό γράμμα του “ωκεανού”, Ω- ω, για τον οποίο τόσα σπουδαία πράγματα έχουμε μάθει. Παρακολουθήσαμε βίντεο για το γράμμα, γνωρίσαμε λέξεις που ξεκινούν από αυτό

και τα παιδιά του πρωινού τμήματος 2 το αναγνωρίσαμε και το κυκλώσαμε σε εικόνες και κείμενο. Το κείμενο Ω, ω όπως ωραίος και ωραία από εδώ.

Παίξαμε online παιχνίδια για το Ω, ω. Πατήστε στις εικόνες.

Στο παρακάτω παιχνίδι πρέπει να προστεθούν οι τόνοι στο γράμμα όπου απαιτείται.

Συμπληρώσαμε και φύλλο εργασίας για το γράμμα.

Το φύλλο εργασίας από εδώ.

Τα παιδιά του πρωινού τμήματος 2 παρακολουθήσαμε βίντεο για την προστασία των ωκεανών και ακούσαμε όλες τις οδηγίες που είχαμε συζητήσει και γνωρίσει στην τάξη τις προηγούμενες ημέρες. Δραστηριότητές μας για την  προστασία του περιβάλλοντος πατήστε εδώ.

Επίσης επεξεργαστήκαμε το προσωπικό υλικό της κας Βάνας με ζώα της θάλασσας.

Τα παιδιά του πρωινού τμήματος 1 ολοκλήρωσαν την επεξεργασία της  χθεσινής παρουσίασης για την ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό παίζοντας το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού. Πατήστε στην εικόνα.

Τα παιδιά του πρωινού τμήματος 2 και του ολοήμερου 1 ολοκληρώσαμε το βιβλίο με τα καλοκαιρινά φύλλα εργασίας.

από κάτω από: καλοκαίρι, Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ω, ω όπως Ωκεανός- Οδηγίες για την προστασία των ωκεανών- Ολοκλήρωση βιβλίου με καλοκαιρινά φύλλα εργασίας