Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων.

Η 4η Οκτωβρίου, έχει οριστεί  ως η Παγκόσμια ημέρα των ζώων. Η ημέρα ήταν αφιερωμένη στους μικρούς μας φίλους. Ένα θέμα που υπεραγαπούν τα παιδιά γιατί ταυτίζονται μαζί τους και γιατί η αθωότητα είναι το κοινό τους σημείο! Είναι ένα θέμα τόσο μεγάλο που δεν ξέρεις από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις….

Το σχολείο μας επισκέφθηκε η κ. Άννα Σούσου και τα παιδιά προσπαθούσαν να μαντέψουν τι γιατρός είναι. Αρχικά συζητήσαμε για τα  ζώα της πόλης, του δάσους και ζώα σε κίνδυνο  και τα παιδιά μιλήσανε για το αγαπημένο τους ζώο, την φροντίδα που χρειάζονται το συναισθηματικό δεσμό που αναπτύσσουν μαζί τους. Αναφερθήκαμε όμως και στα πολλά ζώα που είναι στο δρόμο, στις ανάγκες , στην κακομεταχείριση, στα δικαιώματά τους, στις υποχρεώσεις που έχουμε απέναντί τους, αλλά και στο τι πρέπει να γίνει, ώστε όλα τα ζώα όπως πραγματικά τους αξίζει, με φροντίδα και αγάπη!

Διαβάσαμε το παραμύθι ” Ξουτ” ένα πολύ ωραίο παραμύθι που ευαισθητοποιεί τα παιδιά στο θέμα των αδέσποτων ζώων και τα κάνει να αντιληφθούν τις υποχρεώσεις τους απέναντί στα δικά τους ζώα. Τα παιδιά συμπάθησαν τον ” Ξουτ”.

Διαβάσαμε και το παραμύθι “Τι ζητούσε μια φορά η αλεπού στη ρεματιά.” Η ιστορία της Μαριλούς συγκίνησε και ευαισθητοποίησε τα παιδιά. Το βιβλίο  είναι μια εκδοτική πρωτοβουλία του Εθνικού Κέντρου Αιμοδοσίας.  Θέλει να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε ζητήματα κοινωνικής αλληλεγγύης και εθελοντισμού. Να γίνουν πρεσβευτές του μηνύματος του εθελοντή αιμοδότη στο οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον τους.

Δώσε αίμα – Μοιράσου τη ζωή | 5ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ

Τα παιδιά  έκοψαν και κόλλησαν την αλεπού. Στη συνέχεια ζωγράφισαν ότι τους άρεσε από το παραμύθι.

Από την πρώτη αφήγηση του παραμυθιού τα παιδιά ενθουσιάστηκαν. Τους άρεσε πολύ η ιστορία της Μαριλούς και τα παιδιά δραματοποίησαν το παραμύθι πολλές φορές. Ετοίμασα το νοσοκομείο του δάσους, τη ρεματιά.

Κλείσαμε την ημέρα με το αγαπημένο τραγούδι των παιδιών:

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Άννα  Σούσου και ανανεώνουμε το ραντεβού μας !!!

Ευχαριστώ πολύ το Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας για την ευγενική προσφορά του βιβλίου που στάθηκε η αφορμή για ένα συναρπαστικό ταξίδι και ένα μάθημα ζωής!