Σεισμός, σεισμός….μη σε πιάνει πανικός!

Αυτή τη βδομάδα κάναμε άσκηση σεισμού στο σχολείο μας. Οι ασκήσεις σεισμού προβλέπονται ώστε οι μαθητές /τριες να είναι ενημερωμένοι/ες για το φαινόμενο του σεισμού και κυρίως να εκπαιδευτούν ως προς τις αντιδράσεις τους.

Ζούμε σε μια χώρα με έντονη σεισμική δραστηριότητα γεγονός που δεν μπορούμε να αλλάξουμε ούτε να αποφύγουμε. Ο σεισμός δεν προειδοποιεί, δεν μπορεί να γίνει πρόβλεψη για το πού και πότε. Είναι ένα ξαφνικό και έντονο γεγονός που μπορεί να συμβεί οπουδήποτε οποιαδήποτε ώρα! Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε προετοιμασμένοι και ενημερωμένοι.

Με τα παιδιά μιλήσαμε για το σεισμό, μάθαμε τις βασικές οδηγίες, κάναμε ασκήσεις με όλο το συγκρότημα και συμμετείχαμε στην άσκηση μαζί με όλους τους μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς του συγκροτήματος.

Συζητήσαμε με τα παιδιά για τους σεισμούς.  Κάποια παιδιά εκφράσανε φόβο και αγωνία καθώς μπερδέψανε την άσκηση με πραγματικό σεισμό.

Καθησυχάσαμε τα παιδιά. Εξηγήσαμε πως δεν συμβαίνει κάτι ανησυχητικό, όμως πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι και να γνωρίζουμε τι θα κάνουμε σε περίπτωση που συμβεί το φαινόμενο κατά τη λειτουργία του σχολείου.

Εστιάσαμε στην ενημέρωση και τα μέτρα προστασίας στο σχολείο και τα βήματα που ακολουθούμε.

1. Αν είμαι στα τραπεζάκια και ζωγραφίζω ή τρώω μπαίνω κάτω από το τραπέζι και κρατάω το πόδι του τραπεζιού. Αν δεν είμαι κοντά σε τραπέζι και βρίσκομαι  στο κουκλόσπιτο ή στην παρεούλα, γίνομαι χελωνίτσα και καλύπτω το κεφάλι μου με τα χέρια.
  2. Μόλις σταματήσει ο σεισμός, κάνουμε τρενάκι ήρεμα και χωρίς φωνές βγαίνουμε στο προαύλιο.
  3. Στο προαύλιο στεκόμαστε μπροστά στο παρτέρι, ήρεμα και υπομονετικά.

Αν γίνει σεισμός και είμαστε στο σπίτι, πάλι μπαίνουμε κάτω από ένα γερό τραπέζι ή διαφορετικά καθόμαστε κάτω καλύπτοντας το κεφάλι με τα χέρια μας. Δεν πλησιάζουμε τα παράθυρα και δεν πηγαίνουμε στο μπαλκόνι. Απομακρυνόμαστε από το σπίτι, χρησιμοποιώντας τα σκαλιά και όχι το ασανσέρ. Προσπαθούμε να είμαστε ήρεμοι και δεν τρέχουμε.

Το νηπιαγωγείο μας φιλοξένησε τον κ. Καλογερά -σεισμολόγο όπου μας μίλησε για το φυσικό φαινόμενο του σεισμού. Τα παιδιά παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον και έμαθαν για τα φυσικά φαινόμενα. Έμαθαν τι προκαλεί το σεισμό και τι είναι οι σεισμογράφοι. Τους άρεσαν πολύ  τα πειράματα. Δείξαμε στον τον κ. Καλογερά πια βήματα πρέπει να κάνουμε  κατά τη διάρκεια του σεισμού. Το σακίδιο με τα απαραίτητα είδη πρώτης ανάγκης που πρέπει να έχουμε στο σχολείο και στο σπίτι προκάλεσε ιδιαίτερη προσοχή.

Μάθαμε και γράψαμε τους τριψήφιους τηλεφωνικούς αριθμούς της Αστυνομίας, της Πυροσβεστικής, του ΕΚΑΒ.

Τα παιδιά ετοιμάσανε τα σακιδιάκια με τα απαραίτητα αντικείμενα που χρειάζονται σε περίπτωση σεισμού.

Ακούσαμε το τραγούδι:

Αγαπητοί γονείς, σε περίπτωση σεισμού, το σχολείο θα δράσει όπως έχουν εκπαιδευτεί τα παιδιά στις ασκήσεις και περιγράψαμε παραπάνω. Οι εκπαιδευτικοί θα παραμείνουν με τα παιδιά, μέχρι κάποιο μέλος της οικογένειας να τα παραλάβει.

Καλό είναι η κάθε οικογένεια να συζητήσει το ενδεχόμενο του σεισμού και να έχει προετοιμάσει ένα σχέδιο δράσης. Πληροφορίες και οδηγίες μπορείτε να αντλήσετε από τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας.

Ο (Ο.Α.Σ.Π.) ιδρύθηκε το 1983. Σκοπός του είναι η επεξεργασία και ο σχεδιασμός της αντισεισμικής πολιτικής της χώρας καθώς και ο συντονισμός των ενεργειών δημοσίου και ιδιωτικού δυναμικού για την εφαρμογή της πολιτικής αυτής.

Ο  Ο.Α.Σ.Π. δημιουργεί  εκπαιδευτικό υλικό παιδαγωγικά και διδακτικά κατάλληλο για  θέματα αντισεισμικής προστασίας με στόχο την ευαισθητοποίηση, ενημέρωση και εκπαίδευσή τους σε θέματα διαχείρισης του σεισμικού κινδύνου.

Παρακολουθήστε τα εκπαιδευτικά βίντεο με οδηγίες για την προστασία από σεισμούς.