ΖΗΤΩ Η 25Η ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Ξεκινήσαμε τις δραστηριότητες μας για την εθνική μας επέτειο μιλώντας για τον ξεσηκωμό των Ελλήνων αλλά και τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου. Είδαμε εικόνες των ηρώων της Επανάστασης, τους αναγνωρίσαμε, αντιστοιχήσαμε τα ονόματα τους με τις προσωπογραφίες τους, φτιάξαμε πάζλ με τα ονόματα τους και ζωγραφίσαμε τον αγαπημένο μας.

Είδαμε και σχολιάσαμε τον πίνακα του Ν. Γύζη: « Το κρυφό σχολειό», εντοπίσαμε και κυκλώσαμε συγκεκριμένα αντικείμενα του πίνακα, ζωγραφίσαμε κι εμείς το κρυφό σχολειό και παίξαμε το παιχνίδι: « Φεγγαράκι μου λαμπρό». Παράλληλα μιλήσαμε για ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα της Επανάστασης τη σφαγή της Χίου, παρατηρώντας τον ομώνυμο πίνακα του Ε. Ντελακρουά.

Μιλήσαμε για τις παραδοσιακές ελληνικές στολές και είδαμε τα μέρη από τα οποία αποτελείται η στολή του τσολιά . Διαβάσαμε: « Τα Ελληνάκια», τα αναδιηγηθήκαμε ( βάζοντας εικόνες σχετικές με την ιστορία στη σωστή σειρά) και ζωγραφίσαμε παραδοσιακά μοτίβα κεντήματος που κολλήσαμε σε χάρτινο πιάτο.

Διαβάσαμε βιβλία σχετικά με το 1821 και φτιάξαμε όμορφες κατασκευές για να στολίσουμε την τάξη μας.

Παράλληλα ξεκινήσαμε την προετοιμασία για τη γιορτή μας με τίτλο: «Καντάτα Ελευθερίας». Φτιάξαμε την πρόσκληση μας με την τεχνική string-painting ( κρινάκι), βάψαμε την εκκλησία που αποτέλεσε μέρος του σκηνικού μας, ετοιμάσαμε φαναράκια και κρινάκια και έτοιμο το σκηνικό μας!!! Τέλος να δώσουμε πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας για την πολύ όμορφη παράσταση που παρουσίασαν!