ΑΠΟΚΡΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ (α’ μέρος)

Φέτος αποφασίσαμε με τα παιδιά να πάμε ένα νοερό ταξίδι στον κόσμο για να γνωρίσουμε αποκριάτικα ήθη και έθιμα από διαφορετικές χώρες καθώς και κάποια χαρακτηριστικά αυτών των χωρών με τη βοήθεια του βιβλίου: « Εικόνες από τα παιδιά της γης». Φτιάξαμε μια βαλίτσα που θα μας ταξίδευε σε άλλες χώρες και το ταξίδι ξεκίνησε!!!

Πρώτος σταθμός του η…

ΕΛΛΑΔΑ

Με τη βοήθεια του θεού Διόνυσου αναφερθήκαμε αρχικά στην αρχαία Ελλάδα. Χωριστήκαμε σε 3 ομάδες και παίξαμε το παιχνίδι του « κρυμμένου θησαυρού», προσπαθώντας να βρούμε στοιχεία για το θεό. Διαβάσαμε από την πρώτη μου μυθολογία: « Διόνυσος, ο κεφάτος θεός», ακούσαμε τον ορφικό ύμνο του θεού και στο σταμάτημα του γινόμασταν αηδόνια, λιοντάρια και γαϊδουράκια.

Παρατηρήσαμε και σχολιάσαμε 4 πίνακες ζωγραφικής σχετικούς με το θεό, ψηφίσαμε αυτόν που μας άρεσε περισσότερο και τον ζωγραφίσαμε.

Συζητήσαμε για τις μάσκες – προσωπεία, αναφερθήκαμε στις Διονυσιακές γιορτές και στο αρχαίο θέατρο. Κατασκευάσαμε τις δικές μας μάσκες-προσωπεία, τις φορέσαμε και κρατώντας μουσικά όργανα και ποτήρια με « κρασί» χορέψαμε υπό τους ήχους του διθυράμβου.

Με αφορμή ένα απόσπασμα από το βιβλίο για το Διόνυσο (σύμφωνα με το οποίο ανάλογα με τα ποτήρια κρασιού που πίνει κάποιος μεταμορφώνεται σε αηδόνι/ λιοντάρι/γάιδαρο) κόψαμε κύλικες, τους αντιστοιχήσαμε με το σωστό ζωάκι και συμπληρώσαμε αντίστοιχο Φ.Ε.

Τέλος διαβάσαμε το μύθο του Διονύσου με τους Τυρρηννούς πειρατές και αριθμήσαμε τις σελίδες του βιβλίου.

Στη συνέχεια ασχοληθήκαμε με τη νεότερη Ελλάδα. Είδαμε εποπτικό υλικό για το Πατρινό καρναβάλι, το καρναβάλι της Νάουσας και το Γέρο της Σκύρου καθώς και για έθιμα των Αποκριών σε διάφορες περιοχές της χώρας μας. Επιλέξαμε 3 έθιμα,  ψηφίσαμε αυτό που μας εντυπωσίασε περισσότερο και το ζωγραφίσαμε.

Αναβιώσαμε το παραδοσιακό έθιμο: « Τα μπουρμπούλια» (Πάτρα) και παίξαμε σοκολατοπόλεμο (έθιμο από το πατρινό καρναβάλι).  Χορέψαμε το «γαϊτανάκι» στην αυλή μας, τραγουδήσαμε και χορέψαμε με το «Πως το τρίβουν το πιπέρι» και διασκεδάσαμε με το έθιμο του « βρασμένου αβγού».

ΙΤΑΛΙΑ

Διαβάσαμε το πολύ γνωστό παραμύθι: «Ο Αρλεκίνος», μέσα από το οποίο γνωρίσαμε  το καρναβάλι της Βενετίας. Φτιάξαμε μάσκες αρλεκίνου, τους τοποθετήσαμε  στη σειρά (από το μεγαλύτερο στο μικρότερο) και  φτιάξαμε Αρλεκίνο-μόμπιλε κόβοντας καπέλο, μάσκα και πολύχρωμους ρόμβους. Με αφορμή τους ρόμβους της στολής του αρλεκίνου σχηματίσαμε ρόμβους με διάφορα υλικά και ψάξαμε για ρόμβους μέσα στην τάξη.

Παρατηρήσαμε και σχολιάσαμε τον πίνακα του Joan Miro: «Το καρναβάλι του Αρλεκίνου». Παίξαμε με λεπτομέρειες του πίνακα και αντιστοιχήσαμε διάφορα αντικείμενα του με τα σωστά σχήματα. Αναπαραστήσαμε με το σώμα μας πρόσωπα/ζώα/αντικείμενα του πίνακα, τον ζωγραφίσαμε και δημιουργήσαμε το δικό μας «Καρναβάλι του Αρλεκίνου» (ομαδική σύνθεση).