Πρόγραμμα ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο

Την Παρασκευή 18 Μαΐου επισκεφτήκαμε με τα νήπια μας το 1ο Δημοτικό Σχολείο Χίου με σκοπό να γνωρίσουν και να εξοικειωθούν τα παιδιά με τους χώρους και τα πρόσωπα του νέου τους σχολείου. Πριν από την επίσκεψη μας ζωγραφίσαμε πως φανταζόμαστε το Δημοτικό Σχολείο, φτιάξαμε ένα διάγραμμα Venn με στεφάνια όπου μέσα δεξιά και αριστερά τοποθετήσαμε εικόνες με αντικείμενα που συναντάμε στο χώρο του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου αντίστοιχα και στη μέση πράγματα που είναι κοινά.

Ετοιμάσαμε και τα δωράκια μας, “λουλουδογλυφιτζούρια”  για να δώσουμε στα παιδιά που θα μας φιλοξενούσαν στις τάξεις τους.

Μόλις φτάσαμε καθίσαμε στον χώρο υποδοχής και περιμέναμε εκεί μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι για να μπούμε στις τάξεις.

Αφού μπήκαμε γνωριστήκαμε με τις δασκάλες της Α’ Δημοτικού και τα παιδιά, είδαμε τα βιβλία, παίξαμε γλωσσικά παιχνίδια, γράψαμε στον πίνακα λεξούλες και ακούσαμε ένα κείμενο της Γλώσσας που μας διάβασαν κάποια παιδιά της Α’ τάξης.

Όταν τελείωσε η ώρα διδασκαλίας η δασκάλα μας ξενάγησε τους χώρους του Δ.Σ.

Τα παιδιά έφυγαν ενθουσιασμένα από το νέο σχολείο που πρόκειται να τα φιλοξενήσει από Σεπτέμβρη γεμάτα αυτοπεποίθηση και σιγουριά ότι θα τα καταφέρουν!!!