Η φετινή συμμετοχή μας στο πρόγραμμα ΧΟΠΑ Ήρωες

Όπως και πέρσι, έτσι και φέτος, το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα “ΧΟΠΑ Ήρωες”, μια βραβευμένη εκπαιδευτική πρωτοβουλία με στόχο την αναγνώριση των συμπτωμάτων του εγκεφαλικού επεισοδίου και την ανάγκη για άμεση δράση.

DSC07584

Το πρόγραμμα αυτό ανήκει στην πρωτοβουλία Angels in action και στην Ελλάδα υλοποιείται από το Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

DSC07585 DSC07586 DSC07587 DSC07588 DSC07593

Η εφαρμογή του προγράμματος έγινε κυρίως στην τάξη μέσω της πλατφόρμας του προγράμματος. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους ΧΟΠΑ Ήρωες μέσα από τα ηλεκτρονικά βιβλία, τα παιχνίδια αλλά και το ατομικό τους βιβλίο δραστηριοτήτων.

DSC07590 DSC07591 DSC07592

Παράλληλα με τις δραστηριότητες στο Νηπιαγωγείο, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν κι άλλο τους ΧΟΠΑ Ήρωες μαζί με τους γονείς τους και η συμμετοχή τους από το σπίτι κατάφερε να δώσει πολλούς βαθμούς για το Νηπιαγωγείο μας, το οποίο κατέκτησε την 4η θέση σε πανελλαδικό επίπεδο και την 44η θέση σε παγκόσμιο επίπεδο.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 29 224358 Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 29 224439

Δείτε την κατάταξη εδώ: https://gr-el.fastheroes.com/leaderboard/

Η συμμετοχή μας στο πρόγραμμα ΧΟΠΑ Ήρωες εντάχθηκε φέτος στο Σχέδιο Δράσης “Η ετοιμότητα των παιδιών σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης” στα πλαίσια της Αξιολόγησης της Σχολικής μας Μονάδας.

Συγχαρητήρια σε όλους για την 4η θέση και ευχαριστούμε ιδιαιτέρως όλους τους μικρούς μας μαθητές και τις οικογένειες τους που συμμετείχαν με τόσο ζήλο και θέρμη στο πρόγραμμα.

Η προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου