Μετά το τριήμερα της Καθαρής Δευτέρας συζητήσαμε για το μήνα Μάρτιο, είδαμε εποπτικό υλικό με λέξεις-εικόνες που συνδέονται με το μήνα και τον ζωγραφίσαμε όπως τον φανταζόμαστε.
Παίξαμε memory game με τους χαρταετούς και αντιστοιχίσαμε τους αριθμούς 1-6 του χαρταετού με κουκίδες/ γραμμές/λέξεις και αριθμούς. Μιλήσαμε επίσης και για το σχήμα του ρόμβου με αφορμή τους χαρταετούς που είχαμε φτιάξει για την Καθαρή Δευτέρα.
Διαβάσαμε ποίημα-εικονόλεξο για την κυρα-Σαρακοστή και είδαμε εικόνες με το τι τρώμε και τι δεν τρώμε τη συγκεκριμένη περίοδο. Κυκλώσαμε τα φαγητά που τρώμε τη Σαρακοστή και παίξαμε παιχνίδι με σαρακοστιανά και μη φαγητά.
Με αφορμή τα 7 πόδια της Σαρακοστής μιλήσαμε για τον αριθμό 7, τον φτιάξαμε με διάφορους τρόπους ( ξυλάκια/ μαρκαδόρους, κτλ) και συμπληρώσαμε σχετικό Φ.Ε. Χωριστήκαμε σε 2 ομάδες και προσπαθήσαμε να γεμίσουμε τις καρτέλες μας μόνο με σαρακοστιανά φαγητά. Διαβάσαμε το βιβλίο: «Βήμα βήμα ως τη Λαμπρή με την κυρα-Σαρακοστή» και κρεμάσαμε μια μεγάλη Σαρακοστή στο ταμπλό της τάξης μας. Τέλος ζωγραφίσαμε και κολλήσαμε νηστίσιμα φαγητά στην ποδιά της κυρα- Σαρακοστής και την πήραμε σπίτι για να κόβουμε τα ποδαράκια της και να μετράμε τις εβδομάδες μέχρι να έρθει το Πάσχα.