Δραστηριότητα 6: Καλωσορίζουμε τον Μάη

Αγαπητά μας παιδιά,

σε λίγο ο Απρίλης φεύγει και έρχεται ο πιο ζεστός μήνας της Άνοιξης, ο λουλουδάτος Μάιος.

Η πρώτη μέρα του Μάιου είναι η πιο μεγάλη γιορτή της Άνοιξης και εκείνη τη μέρα μαζεύουμε λουλούδια και φτιάχνουμε στεφάνια. Αυτή τη μέρα την ονομάζουμε Πρωτομαγιά.

1) Για να μάθεις περισσότερα για την Πρωτομαγιά, μπορείς να ακούσεις το τραγουδάκι αυτό:

2) Για να δούμε τώρα πώς τα πας με τα παζλ. Μπορείς να αναγνωρίσεις τι δείχνει το κάθε παζλ και να τα ονομάσεις;

ΕΔΩ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ -> https://www.jigsawplanet.com/10NipChiou/anoixe

3) Και αφού τελειώσεις με τα παζλ, μπορείς να δοκιμάσεις τις δυνάμεις σου και να βρεις τη σωστή λέξη;

4) Τέλος, σου αφήσαμε να ακούσεις την ιστορία του Μάη. Πρόσεξε όμως γιατί ο Μάης έχει μυστικά και κάποια γράμματα κρυμμένα. Εσύ μπορείς να βρεις ποια γράμματα έχει;;;

Άκουσε το τραγούδι και βρες ποια γράμματα έχει ο Μάης και ζωγράφισε μας πραγματάκια που ξεκινάνε από αυτό το γράμμα.

5) Και αφού ο Μάης είναι γεμάτος λουλούδια, μπορείς να μας ζωγραφίσεις το ομορφότερο λουλούδι που έχεις δει ποτέ;;;

Περιμένουμε με ανυπομονησία τις ζωγραφιές σου.

Οι κυρίες σου

Οδηγίες προς τους γονείς:

Αγαπητοί γονείς,

Οι πρώτες 3 δραστηριότητες είναι σχετικά εύκολες για τα παιδιά και μπορούν χωρίς βοήθεια να τις καταφέρουν.

Στην 4η δραστηριότητα παρακαλούμε να μην τα βοηθήσετε να βρούνε το γράμμα που αναφέρουμε, πρέπει να το εντοπίσουν μόνα τους στο τραγούδι και αν χρειαστεί να το ξανακούσουν και 2 και 3 φορές. Η σωστή απάντηση είναι το Α και πρέπει μετά να βρούνε πραγματάκια από Α και να τα ζωγραφίσουν (1η εργασία). Επειδή είναι ασκησούλα που την έχουμε κάνει μέσα στην τάξη, καλό θα ήταν να μην έχουν πολλή βοήθεια από εσάς, για να εξασκήσουν λίγο τη μνήμη και την παρατηρητικότητα τους.

Στο τέλος τα παιδιά μπορούν να ζωγραφίσουν ελεύθερα το ομορφότερο λουλούδι που έχουν δει (2η εργασία).

Παρακαλούμε να μας στείλετε στο mail του σχολείου φωτογραφίες από τις δύο εργασίες των παιδιών σας στο  mail  του σχολείου: mail@10nip-chiou.chi.sch.gr   ή με μήνυμα στην σελίδα του Νηπιαγωγείου μας στο facebook https://www.facebook.com/10nipchiou

Οι εργασίες θα θέλαμε να μας τις στείλετε μέχρι το Σάββατο 2/5/2020.

Ευχαριστούμε πολύ και περιμένουμε τις ζωγραφιές τους.