25η Μαρτίου

Σήμερα γιορτάζουμε!!!

Η γιορτούλα μας παρ’ όλο που ήταν διαδικτυακή  τα παιδιά κατάφεραν να μας συγκινήσουν. Ακούσαμε και τραγουδήσαμε τραγούδια ,είδαμε  βίντεο και τα παιδάκια ευχήθηκαν με τις σημαιούλες τους!

Ένα δυνατό χειροκρότημα για τους ήρωες των ημερών, τα μικρά παιδιά και ένα μεγαλύτερο για τους γονείς που κάθε μέρα υποστηρίζουν παιδιά και εκπαιδευτικούς!

Μουσική: Παραδοσιακό Θεσσαλίας Στίχοι: Παραδοσιακό Διασκευή, Λ. Κηλαηδόνης

Ευχόμαστε ολόψυχα του χρόνου να είμαστε όλοι καλά και να γιορτάσουμε στα σχολειά μας !!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!

Οι ήρωες του 1821!

Η γιορτή της 25ης Μαρτίου πλησιάζει και μιλώντας για τα γεγονότα …και συγκεκριμένα για την επανάσταση του 1821.Πως ξεκίνησε ,τι έγινε ,πόσα χρόνια ήταν σκλαβωμένοι οι Έλληνες στους Τούρκους.

Μιλήσαμε για τη σημασία της λέξης «ήρωας» και ξεχωρίσαμε τους φανταστικούς ήρωες από τους πραγματικούς. Ήρωας είναι κάποιος που αγωνίζεται με θάρρος και με τόλμη για να βοηθήσει τους άλλους και ας βάζει σε κίνδυνο τη δική του τη ζωή!

Άλλοι αγωνίζονταν με όπλα ενώ κάποιοι άλλοι εμψύχωναν το λαό με το λόγο τους.  Ήρωας μπορεί να γίνει ο καθένας μας και αναζητήσαμε ήρωες από την καθημερινότητά μας. Τα παιδιά απάντησαν πως υπάρχουν και είναι ο γιατρός, η νοσοκόμα, ο πυροσβέστης και αγωνίζονται με τα δικά τους εργαλεία.

Γνωρίσαμε τους πρωταγωνιστές της εποχής εκείνης, μάθαμε για τα κατορθώματά τους και τους αγώνες τους για την ελευθερία. Ψηφίσαμε τον αγαπημένο μας ήρωα/δα. Τα αγάλματα και τις προτομές των ηρώων του 1821 βρίσκονται στην Λεωφόρο την Ηρώων στο Πεδίο του Άρεως.

• Παιχνίδι μνήμης με τους ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης, πάτησε πάνω στην εικόνα.

• Παιχνίδι με τους ήρωες

Οι ήρωες ζωντάνεψαν ,με τη βοήθεια της τεχνολογίας ,μπροστά μας .

Ο Ρήγας Φεραίος θεωρείται πρόδρομος της Ελληνικής Επανάστασης καθώς με τον “Θούριο” του, ξεσήκωσε τους σκλαβωμένους Έλληνες.

Πάρα πολλοί  Έλληνες, αλλά και ξένοι φιλέλληνες ζωγράφοι εμπνεύστηκαν από τον αγώνα για ανεξαρτησία των Ελλήνων και δημιούργησαν σπουδαία έργα!!!!!

Τα ελληνάκια την περίοδο του 1821 πήγαιναν στο κρυφό σχολειό για να μάθουν γράμματα και να συνεχίζουν να μορφώνονται γιατί πίστευαν ότι μεγαλύτερος εχθρός ήταν η απαιδευσία και η αμορφωσιά.

Είδαμε τον πίνακα  του Νικόλαου Γύζη, «Το κρυφό σχολειό»

Κρυφό Σχολειό - Βικιπαίδεια

Παρατηρήσαμε  τον πίνακα και απαντήσαμε στις παρακάτω ερωτήσεις:

• Πόσα πρόσωπα βρίσκονται στον πίνακα, μπορείς να τα μετρήσεις;
  • Τι κάνουν οι μεγάλοι στην εικόνα;
  • Τι κρατάνε κάποια παιδιά; γιατί;
  • Γιατί είναι μαζεμένοι όλοι εκεί και γιατί είναι στα σκοτάδια;
  • Γιατί κάθονται κάτω;
  • Πώς νιώθουν τα παιδιά;
  • Πώς γράφουν;
  • Γιατί υπάρχει όπλο εκεί;

Παιχνίδι puzzle –Κρυφό Σχολειό

Ακούσαμε το τραγούδι “Κλέφτικη ζωή” του Λουκιανού Κελαηδόνη που εξιστορεί τις συνθήκες ζωής των κλεφτών

Χρόνια Πολλά!!