Ναι στη φιλία, Όχι στη βία!

page 0001
Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Αφορμή για την κατανόηση και ευαισθητοποίησή μας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα ήταν στάθηκε το παρακάτω βίντεο:

Το “Oliver Button Is a Sissy”, ένα παιδικό βιβλίο που γράφτηκε και απεικονίστηκε από τον Tomie dePaola , είναι η ιστορία ενός αγοριού που αντέχει στους εκφοβιστές όχι παλεύοντας, αλλά παραμένοντας πιστός στον εαυτό του.

Παρατηρήσαμε τον τρόπο που εκφοβίζουν τα παιδιά τον ήρωα της ιστορίας και συζητήσαμε για τα  συναισθήματα που νιώθει το παιδί που πέφτει θύμα σχολικού εκφοβισμού και με ποιους τρόπους μπορούμε να βγούμε από αυτήν την εξαιρετικά δύσκολη θέση αν ποτέ βρεθούμε.
Αλλά εξίσου σημαντικό είναι να καταλάβουμε γιατί δεν πρέπει να είμαστε εμείς αυτοί που θα φέρουμε κάποιο άλλο παιδάκι σε αυτή τη θέση.

Παρακολουθήσαμε το βίντεο: ” Πέτρα, ψαλίδι, χαρτί”.

Επεξεργαστήκαμε  διάφορες εικόνες στην ολομέλεια και συζήτηση για τις μη σωστές συμπεριφορές που παρουσιάζονταν σε αυτές πχ χτυπήματα, βιαιοπραγίες, λεκτική βία..

Τα παιδιά ζωγράφισαν σωστές και μη σωστές συμπεριφορές.

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0013

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0009

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0008

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0006

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0012

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0011

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0010

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0005

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0004

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0003

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0002

Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0007Παρουσίαση του Microsoft PowerPoint 26 page 0001

Θελήσαμε κυρίως να στείλουμε ένα μήνυμα στους άλλους και δημιουργήσαμε τη δική μας αφίσα.

page 0001