Συμμετοχή σε δράση!!!

Αγαπητοί γονείς και αγαπητοί επισκέπτες,

το 10ο Νηπιαγωγείο Χαλανδρίου στο πλαίσιο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης με αφορμή τις εικονογραφικές αναρτήσεις  της βραβευμένης εικονογράφου Κέλλυς Ματαθία-Κόβο  σχετικά με τον εγκλεισμό μας στο σπίτι, συμμετείχε στη  Δράση δημιουργικής γραφής ” Βρες μια ιστορία…”

Στόχοι -δεξιότητες

Η δημιουργική γραφή μιας ιστορίας αποβλέπει κυρίως στην ανάπτυξη δεξιοτήτων στο νηπιαγωγείο και στη διαμόρφωση στάσεων των μαθητών σχετικά με τα παρακάτω:

•  η ανάπτυξη της κριτικής και δημιουργικής σκέψης.
  • η κινητοποίηση της φαντασίας και της επινοητικότητας.
  • η γλωσσική καλλιέργεια.
  •  η ανάπτυξη θετικής στάσης προς τη λογοτεχνία.
  • η επικοινωνία και ανταλλαγή ιδεών μεταξύ της ομάδας των μαθητών/τριών που κρίνεται ιδιαίτερα σημαντική στην παρούσα συγκυρία.
  • κοινωνική ανάπτυξη (ενεργή στάση και συλλογικές δράσεις στο σχολικό χώρο αλλά και στην τοπική κοινότητα και κοινωνία).

H ιστορία του Αλέξανδρου Κοτσιμπού

Συγχαρητήρια στον Αλέξανδρο που συμμετείχε στη δράση και έφτιαξε αυτή την ιστορία σε δύσκολους καιρούς γεμάτη φαντασία και με έκανε υπερήφανη!

Μας δείχνει το δρόμο να συνεχίζουμε να αγωνιζόμαστε για το καλό, το ηθικό και το τίμιο!

Σημασία έχει η συμμετοχή σε κάθε αγώνα στη ζωή!

Αλέξανδρε συνέχισε όπως ξεκίνησες…

η δασκάλα σου κυρία Ελευθερία.