Μια πασχαλίτσα πέταξε, μια κάμπια αχόρταγη..

Καλημέρα παιδιά!!!

Σήμερα είναι Τετάρτη 29 Απριλίου 2020!

Η ημέρα είναι καλή ,ανοιξιάτικη, ιδανική για βόλτες,για παιχνίδια στην αυλή, να γίνουμε μικροί κηπουροί.

Τα νέα για τα σχολεία δεν είναι ευχάριστα. Όλο τον επόμενο μήνα δε μπορούμε να πάμε. Ίσως τον επόμενο μήνα.

Όλο αυτό έγινε τόσο γρήγορα, χωρίσαμε (ξαφνικά) χωρίς να πούμε ένα γεια. Όμως πάλι θα ανταμώσουμε, θα βρεθούμε ξανά.

Παιδιά κάθε φορά που θα σκέφτεστε πως το σχολείο είναι κλειστό θα ακούτε αυτό το τραγούδι και θα βρίσκομαι κοντά σας:

Όμως θα περιμένουμε λίγο ακόμη.  Θα συνεχίσουμε και το Μάϊο μαζί εδώ!!

Παιδιά τώρα αυτή την όμορφη εποχή ,την  Άνοιξη εκτός από την πασχαλίτσα υπάρχουν κι άλλα ζουζούνια που μαζεύονται και προκαλούν το  αμείωτο ενδιαφέρον μας.  Ποιά είναι αυτά; Πώς λέγονται;

Μπράβο παιδιά! Τα βρήκατε. Είναι τα έντομα! Υπάρχουν έντομα που πετούν, που πηδούν, που τσιμπούν. Κάποια έντομα είναι ωφέλιμα και άλλα βλαβερά για τον άνθρωπο.

Πεταλούδα, ομορφούδα, χρυσοπράσινη μικρούλα!

Πως από το αυγό γίνεται κάμπια, χρυσαλλίδα και στο τέλος μεταμορφώνεται σε μια υπέροχη πεταλούδα.

Παιδιά ελάτε να δούμε μαζί  τον κύκλο της ζωής της πεταλούδας!

•     Σε ένα φύλλο χαρτί μπορείτε να αντιγράψετε τα στάδια στον κύκλο της ζωής της πεταλούδας όπως κάνατε και στην πασχαλίτσα

Ας ακούσουμε το παραμύθι”  Μια κάμπια πολύ πεινασμένη” του Εric Carle.

Στο παραμύθι μια κάμπια βγήκε από το μικροσκοπικό αυγό. Πεινούσε φοβερά, έφαγε:

Πάρτε ένα χαρτί, γράψτε τις μέρες της εβδομάδας και αν θέλετε ζωγραφίστε τι έτρωγε κάθε μέρα.

Όσο θα κάνετε όλα αυτά ακούστε το τραγούδι:

Καλή συνέχεια!

Εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα ο,τι κι αν κάνετε!

Περιμένω τις ζωγραφιές σας, τα νέα σας, τις κατασκευές σας.