«C΄est pas sorcier» και ο «Μαγικός μας κόσμος»

Παρακολουθούσα προχθές την (εκπαιδευτική) σειρά Μαγικός κόσμος (C΄est pas sorcier) στην ΕΤ3.Θέμα της τα ηφαίστεια με επίσκεψη στο Στρόμπολι. Τι να πω; Έμαθα τόσα σε ένα 25λεπτο, όσα δε δίδαξα -τρόπος του λέγειν- για το θέμα αυτό 20 τόσα χρόνια…(δες Les volcans, βίντεο 1-3 εδώ).Έχοντας αναφερθεί και προ καιρού σε αυτή την εκπαιδευτική σειρά της TV france3 (δες εδώ) και έχοντας διαπιστώσει πόσο διδακτική και διαθεματική είναι η παρουσίαση των θεμάτων της από τη χημεία, τη φυσική και τη βιολογία, μέχρι τη διατροφή, την αρχαιολογία, την τέχνη, τις μεταφορές, το διάστημα κ.ά., είπα να στείλω μια επιστολή στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Έγραψα μεταξύ άλλων ότι η αγορά δικαιωμάτων για επιλεγμένα θέματα και η αποστολή τους σε DVD σε δημοτικά σχολεία και γυμνάσια ή η διαθεσιμότητά τους μέσω της υπηρεσίας www.sch.gr/vod, θα ήταν επωφελής στην τάξη για μαθητές και εκπαιδευτικούς. Τι μου απάντησαν μετά ένα εξάμηνο; Ε, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε… Για όσους ενδιαφέρονται η σειρά Μαγικός κόσμος (C΄est pas sorcier) προβάλλεται στην ΕΤ3 από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή στις 16:30.