σελφ κ μασκ

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΣΕΛΦ ΤΕΣΤ

Καλή χρονιά αγαπητοί γονείς και μαθητές!

Σας ενημερώνω ότι:

Οι μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη -καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί- θα προμηθεύονται από σήμερα, 5 Ιανουαρίου, έως και το Σάββατο, 8 Ιανουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των δυο πρώτων εβδομάδων επαναλειτουργίας του σχολείου, δηλαδή από 10 Ιανουαρίου έως και 21 Ιανουαρίου 2022.

Υπενθυμίζεται ότι: το self-test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση των μαθητών κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο.

ΠΡΟΣΟΧΗ: για την πρώτη εβδομάδα επιστροφής στο Γυμνάσιο, (10-15/1), το self-test θα πραγματοποιηθεί 3 φορές, έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1).

Άρα οι μαθητές θα κάνουν το πρώτο self-test, για να έρθουν στο Γυμνάσιο, το βράδυ της Κυριακής, ώστε να το ελέγξουμε τη Δευτέρα. Τα άλλα δύο self – tests θα γίνουν το βράδυ της Δευτέρας, για να ελεγχθούν την Τρίτη, και το βράδυ της Πέμπτης, για την Παρασκευή.

Προτείνεται στους γονείς να εφοδιάζουν καθημερινά τα παιδιά τους με 2 μάσκες μίας χρήσης, που θεωρούνται ασφαλέστερες.

Καλή δύναμη και καλή επιστροφή σε όλους και όλες!

Η Διευθύντρια,

Μ. Αμοιρίδου