Αρχική » Όμιλοι 2022-23 » Μαθητική Χορωδία

Οκτώβριος 2024

Μαθητική Χορωδία

«ΦΟΡΜΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ»

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΑ ΕΚ/ΚΩΝ

ΙΑΣΩΝ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΟΛΕ

ΚΛΑΔΟΣ/ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

ΠΕ 79.01 ΜΟΥΣΙΚΗ

ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

Παραδοσιακά τραγούδια και μουσικές της Μεσογείου

ΑΡΘ ΩΡΩΝ ΟΜΙΛΟΥ ΑΝΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ   2
ΤΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Ο ΟΜΙΛΟΣ Α – Β – Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΟΜΙΛΟΥ

Μουσικές και τραγούδια χωρών της Μεσογείου.

ΑΡΘ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Η επιλογή θα στηριχτεί στην επιθυμία – βούληση των μαθητών να συμμετέχουν. Αφού τους περιγραφούν οι στόχοι του ομίλου και το συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα υλοποίησης του Ομίλου, θα κληθούν να δηλώσουν συμμετοχή στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό.

ΠΡΟΣΔΟΚΩΜΕΝΑ ΜΑΘΗΣΙΑΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

–    Γνωριμία με τους πολιτισμούς των μεσογειακών χωρών με όχημα τη μουσική.

–   H ανάπτυξη και καλλιέργεια της ικανότητας για αισθητική απόλαυση κατά την ακρόαση και εκτέλεση μουσικών κομματιών προερχόμενων από διάφορους μουσικούς πολιτισμούς από χώρες της Μεσογείου

–   Να εκτιµούν τη µουσική κληρονοµιά άλλων λαών.

–    Να αναπτύξουν τις ατοµικές τους µουσικές ικανότητες.

–    Να συνδέσουν τη µουσική µε τις άλλες τέχνες και τα άλλα γνωστικά αντικείµενα.

–   Να χρησιµοποιούν τη µουσική για να αναπτύσσουν πνεύµα οµαδικότητας, συνεργασίας, υπευθυνότητας, πειθαρχίας και επικοινωνίας.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Οκτώβριος: Μουσικές και τραγούδια από την Ελλάδα

Νοέμβριος: Μουσικές και τραγούδια από την Κύπρο

Δεκέμβριος: Μουσικές και τραγούδια από τα Ελληνόφωνα χωριά της Κάτω Ιταλίας

Ιανουάριος: Μουσικές και τραγούδια από τη Γαλλία

Φεβρουάριος: Επίσκεψη ΕΛΣ στο σχολείο και εργαστήριο

Μάρτιος: Μουσικές και τραγούδια από την Ιταλία

Απρίλιος:  Μουσικές και τραγούδια από Παλαιστίνη και Ιταλία

Μάιος: Προετοιμασία για την τελική συναυλία

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ (ΈΝΤΥΠΟ & ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΌ)

Παρτιτούρες και στίχοι τραγουδιών, επιλεγμένα βίντεο και ηχητικά αρχεία.

ΠΑΡΑΔΟΤΕΑ

–   Εμφάνιση σε όλες τις σχολικές γιορτές και συναυλία στο τέλος της χρονιάς με τραγούδια και μουσικές χωρών της Μεσογείου.

Ο όμιλος «Παραδοσιακά τραγούδια και μουσικές της Μεσογείου» λειτούργησε από τις 15 Οκτωβρίου 2022 με 13 μαθητές. Είχε ως στόχο, με όχημα τις φωνές των μαθητών και το τραγούδι, να γνωρίσουν οι μαθητές νέους πολιτισμούς, να αναπτύξουν και να καλλιεργήσουν την ικανότητα για αισθητική απόλαυση, να εκτιμήσουν τη μουσική κληρονομιά άλλων λαών, αλλά κυρίως να εστιάσουν σε όσα τους ενώνουν, να αναπτύξουν πνεύμα ομαδικότητας και συνεργασίας μέσω μίας διασκεδαστικής δραστηριότητας.

Έτσι προσεγγίσθηκαν πολιτισμοί και μουσικές διαφόρων μεσογειακών λαών όπως η Κύπρος, η Ιταλία, η Γαλλία, τα Ελληνόφωνα χωριά της Κάτω Ιταλίας και φυσικά η Ελλάδα. Εκτός του τραγουδιού, οι μαθητές που γνώριζαν κάποιο μουσικό όργανο (πιάνο, βιολί) συμμετείχαν παίζοντας τα αντίστοιχα όργανα. Έγινε φυσικά χρήση των μουσικών οργάνων του σχολείου, καθώς και εποπτικού υλικού (ηλεκτρονικοί υπολογιστές και προβολείς).

Ο όμιλος συμμετείχε σε όλες τις σχολικές γιορτές και επέδειξε τις ικανότητες και την πρόοδό του, αποσπώντας θετικά σχόλια. Αξίζει, τέλος, να αναφερθεί πως τον Φεβρουάριο υλοποιήθηκε στους χώρους του σχολείου το καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η Όπερα Διαδραστικά στα Σχολεία για σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης», που αποτελεί συνέχεια του προγράμματος που υλοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία από την Εθνική Λυρική Σκηνή στα δημοτικά σχολεία από το 2012 έως το 2015. Τα μέλη του ομίλου λοιπόν που συμμετείχαν, διδάχτηκαν τεχνικές φωνητικής και τραγουδιού και συμμετείχαν ενεργά στο ανέβασμα μιας διαδραστικής όπερας μαζί με τους κορυφαίους επαγγελματίες της Εθνικής Λυρικής Σκηνής.