Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού 2024

11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2024

Αθλητισμός

Αθλούμαστε Μαζί, Δίνουμε Ποιότητα στη Ζωή. Με αυτό το σύνθημα την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2024   γιορτάστηκε  η 11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο Γυμνάσιό μας.

Υλοποιήθηκαν ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες, προκειμένου να αναδειχθούν τα οφέλη και η σημασία της φυσικής δραστηριότητας, της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού́ για την υγεία και τη βελτίωση της ποιότητας ζωής. Οι μαθητές μας έκαναν «ζέσταμα» με χορευτική γυμναστική σε ζευγάρια και στη συνέχεια έπαιξαν ανά τμήματα ομαδικά αθλήματα (ποδόσφαιρο, μπάσκετ και βόλεϊ), ενώ ολοκλήρωσαν τον εορτασμό της ημέρας  με παραδοσιακούς χορούς. Τη διοργάνωση είχε αναλάβει ο Καθηγητής Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κος Πέτρος Μαστόρος.