20230525 01

Η ΣΤ΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου Καρδάμαινας στο Γυμνάσιο Αντιμάχειας

Μια πρώτη ιδέα για τη ζωή στο Γυμνάσιό μας πήραν οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου της Καρδάμαινας την Πέμπτη 25 Μαΐου. Επισκέφτηκαν το σχολείο μας, στο οποίο θα φοιτούν από το επόμενο σχολικό έτος, στο πλαίσιο της προσπάθειας για μια πιο ομαλή μετάβασή τους στη  Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Οι μελλοντικοί μαθητές μας ενημερώθηκαν για βασικά θέματα λειτουργίας του Γυμνασίου μας από τη Διευθύντρια του σχολείου κα. Αμοιρίδου Μαρία.

Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου, στις τάξεις και στα εργαστήρια, από τον Υποδιευθυντή κ. Σαντή Κωνσταντίνο.

Ολοκλήρωσαν την επίσκεψή τους με μια πρώτη επαφή με δραστηριότητες που γίνονται στο σχολείο μας, καθώς μαθητές του προγράμματος ‘’Ασκληπιείου Δράσεις’’ με Υπεύθυνη Εκπαιδευτικό την κα. Παπαχρήστου Σοφία είχαν ετοιμάσει για αυτούς μια σύντομη ενημέρωση και εκπαιδευτικά παιχνίδια.