Εορτασμός Ενσωμάτωσης Δωδεκανήσου

Γιορτές & Παρελάσεις

Με θεατρικά δρώμενα βασισμένα σε μαρτυρίες ντόπιων πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2020  στο Γυμνάσιό μας η καθιερωμένη γιορτή για την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου στο ελληνικό κράτος.

Οι συνθήκες  ζωής των νησιωτών την περίοδο από την κατάληψη των νησιών από τους Ιταλούς μέχρι και την απελευθέρωση, ο τρόπος αντιμετώπισης της επετείου από τους σημερινούς Δωδεκανήσιους και ο βαθμός κατανόησης των γεγονότων της εποχής από τους μαθητές συνδυάστηκαν αρμονικά σε μία ενιαία παρουσίαση πλαισιωμένη από οπτικοακουστικό αρχειακό υλικό.

Μαθητές από όλες τις τάξεις του σχολείου μας συμμετείχαν στη γιορτή, η οποία παρουσιάστηκε κατά τμήματα, κατόπιν της σχετικής οδηγίας από τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Δωδεκανήσου.

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Μαστόρος Πέτρος, Παπαχρήστου Σοφία, Σαντής Κωνσταντίνος