Θεματική εβδομάδα 2018-2019

Δραστηριότητες

Η ιστορία του σχολείου μας

Η Θεματική Εβδομάδα ξεκίνησε μαθαίνοντας για την ιστορία του Γυμνασίου Αντιμάχειας. Ο ιδρυτής της και πρώτος Διευθυντής κ. Μιχάλης Σωμός επισκέφθηκε το σχολείο μας και συζήτησε με καθηγητές και μαθητές. Μεγάλη μας χαρά και τιμή να έχουμε κοντά μας τον κ. Μιχάλη Σωμό καθώς και τον συνάδελφο και Πρόεδρο του «Ο Φιλητάς» Κω κ. Κώστα Ιωάννου.

Κυκλοφοριακή Αγωγή

Ευχαριστούμε τον Διοικητή του Α.Τ. Αντιμάχειας κ. Δημήτρη Δελή καθώς και τον συνεργάτη του κ. Μιχάλη Μητσιοκάπα.

Υπεύθυνος Καθηγητής: Σαντής Κωνσταντίνος

Οικολογικό αποτύπωμα της διατροφής

Υπεύθυνος Καθηγητής: Κρητικός Ιωάννης

Έρως ανίκατε μάχαν

Διαγωνισμός παρουσίασης του χορικού του έρωτα από την τραγωδία Αντιγόνη του Σοφοκλή.

Διοργανώθηκε από τους μαθητές της Γ΄ Τάξης του Γυμνασίου μας για τη  Θεματική Εβδομάδα 2019, στα πλαίσια της οποίας  ασχοληθήκαμε με το πώς παρουσιάζεται ο έρωτας στην αρχαία ελληνική τραγωδία.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Παπαχρήστου Σοφία

Όταν η Τέχνη συναντά την Υγιεινή Διατροφή

Μαθητές της Α΄ και Β΄ Γυμνασίου ζωγράφισαν θέματα εμπνευσμένα από τα καλλιτεχνικά ρεύματα της Ευρώπης (19ος – 20ος  αιώνας), κυρίως νεκρή φύση με θέμα: «Όταν η Τέχνη συναντά την Υγιεινή Διατροφή» στα πλαίσια της Θεματικής Εβδομάδας 2019 «Διατροφή και Ποιότητα Ζωής»

Οι πίνακες των μαθητών είναι αναρτημένοι στην διεύθυνση: https://padlet.com/politistiko/5eg27ybyaese