Workshop στην Εκπαιδευτική Ρομποτική

Την Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2016, μια οκταμελής ομάδα μαθητών της ΄Γ Γυμνασίου είχε τη δυνατότητα να συμμετάσχει σε ένα workshop που αφορούσε την Εκπαιδευτική Ρομποτική. Αρχικά οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη ρομποτική αλλά και για περιφερειακούς σχολικού διαγωνισμούς που μπορούν να συμμετέχουν. Στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να προγραμματίσουν ένα ρομπότ, εφαρμόζοντας γνώσεις που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς στο μάθημα της Πληροφορικής! Υπό την καθοδήγηση των υπευθύνων έπρεπε να πετυχαίνουν στόχους(challenges) με αυξανόμενη δυσκολία. Η ομάδα μας συμπορεύθηκε με τις υπόλοιπες ομάδες του 2ου ΓΕΛ και ΕΠΑΛ κατακτώντας όλους τους στόχους με επιτυχία! Οι μαθητές ενθουσιασμένοι με αυτή την εμπειρία αποχαιρέτισαν την ρομποτική έχοντας αντιληφθεί κυρίως ότι το βασικό συστατικό για την Επιστήμη των Υπολογιστών είναι η συνεργασία και η ομαδικότητα!

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους κ. Δημήτρη Κλαδογένη και κ. Δημήτρη Δανελλάκη για την διοργάνωση και την ευκαιρία  να συμμετέχουμε καθώς και τον κ. Γεώργιο Χλαπάνη Διευθυντή του 2ου ΓΕΛ για τη φιλοξενία.